Jaskinia Raj, jedna z najpopularniejszych świętokrzyskich atrakcji turystycznych wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Największe obłożenie przeżywa zazwyczaj w trakcie weekendów, kiedy jej wnętrze zwiedzają osoby nie tylko z regionu świętokrzyskiego.
Jesienią chętnych, aby zobaczyć jaskinię jest znacznie więcej, niż w analogicznych okresach poprzednich lat.
Jak mówi Grzegorz Pierzak, menadżer kompleksu Raj, aby zwiedzić w tym roku grotę należy się pospieszyć, gdyż w okresie od 16 listopada do 14 stycznia 2022 roku jaskinia będzie zamknięta.
– To jest czas dla nas, aby przeprowadzić drobne prace modernizacyjne czy zabiegi pielęgnacyjne. W obiekcie jest stały monitoring, jeśli chodzi o badania mikroklimatu. Te dwa miesiące, które są wyłączone z ruchu turystycznego są między innymi po to, aby ten mikroklimat się odświeżył. Chodzi o zawartość tlenu oraz wilgotność powietrza – tłumaczy.
Jaskinię Raj zamieszkują zwierzęta. To pająki jaskiniowe oraz nietoperze.
– W okresie zimowym wybierają one sobie jaskinię jako miejsce do hibernacji. Ten dwumiesięczny okres, kiedy jaskinia jest nieczynna, jest również po to, aby im nie przeszkadzać. Jesteśmy zobligowani do liczenia tych ssaków, ono odbywa się z reguły na przełomie stycznia i lutego. U nas występuje przeważnie 6-7 gatunków nietoperzy. Mnie podczas jednego z liczeń udało się zaobserwować nawet 150 sztuk – zaznacza Grzegorz Pierzak.
Turyści, którzy postanowili zwiedzić jaskinię byli zachwyceni.
– Bardzo nam się podobało. Jesteśmy pierwszy raz w regionie świętokrzyskim, więc staramy się zobaczyć jak najwięcej. Warto zwiedzić jaskinię. Polecamy – mówiła pani Natalia, która przyjechała z córką Blanką i mamą Ireną z okolic Poznania.
Z kolei Państwo Bogusława i Marcin przyjechali zwiedzić jaskinię Raj aż z Konstantynowa Łódzkiego. Towarzyszyły im dzieci: 13-letnia Zuzia i 8-letni Kubuś. Panią Bogusławę zachwyciła przede wszystkim przepiękna szata naciekowa.
– To druga jaskinia, którą w tym roku zwiedziliśmy. Pierwsza była Jaskinia Niedźwiedzia. Różnią się. Warto zobaczyć obie. Jednak, gdybym miała porównać, to Raj jest piękniejsza – mówi pani Bogusława.
Oprócz Jaskini Raj warto również zobaczyć Centrum Neandertalczyka.
– To wystawa poświęcona człowiekowi, którego ślady bytowania odkryto w jaskini. W Centrum znajdują się postaci Neandertalczyków, można obejrzeć filmy o ich życiu, jest również replika mamuta naturalnych rozmiarów – wymienia Grzegorz Pierzak.
Dodajmy, że wnętrze jaskini należy zwiedzać w maseczce. Jaskinia w październiku jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.30. Bilet wstępu kosztuje 25 zł. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zwiedzających wejściówki najlepiej zarezerwować poprzez stronę jaskiniaraj.pl. Jest to jedyny sposób, aby mieć pewność, że zwiedzimy grotę, gdyż w kasie biletowej może tych biletów zwyczajnie zabraknąć.