Nuncjusz Apostolski, arcybiskup Salvatore Penacchio przewodniczył mszy świętej na zakończenie jubileuszu 850-lecia bazyliki katedralnej w Kielcach. W nabożeństwie wzięło udział kilkuset wiernych zgromadzonych w świątyni oraz na placu Jana Pawła II, na wzgórzu katedralnym, gdzie za pośrednictwem telebimu można było uczestniczyć we mszy.
Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślał, że jest to dzień dziękczynienia Bogu za jubileuszowy czas łaski.
– Nasza dostojna świątynia przez 850 lat pisała swą historię, modlących się w niej wiernych oraz posługujących w niej przez minione wieki, kapłanów i biskupów. Dziś pod przewodnictwem nuncjusza Salvatore Penacchio, dziękujemy Bogu i ludziom za ten niecodzienny jubileusz – mówił.
Przesłanie do uczestników uroczystości skierował papież Franciszek. Jego słowa odczytał biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.
– Niech to wydarzenie, które upamiętnia dzieje katedry kieleckiej ożywi w wiernych pragnienie trwania w wierze ojców – napisał w liście Ojciec Święty.
– W historię tej świątyni chlubną kartą wpisuje się nadanie jej tytułu katedry i ustanowienie diecezji kieleckiej 13 czerwca 1805 roku bullą papieża Piusa VII. Wymowny jest także fakt podniesienia katedry do godności bazyliki mniejszej za sprawą znajdującego się w niej łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Kieleckiej, który został ukoronowany przez świętego Jana Pawła II – napisał papież.
W nabożeństwie, poza kieleckimi biskupami wzięli także udział pochodzący z diecezji kieleckiej: metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda, biskup siedlecki Kazimierz Gurda i biskup Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej. Na uroczystość przyjechał także biskup Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej.
We mszy świętej wzięli udział parlamentarzyści. Jak stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, kielecka świątynia na swoich kartach ma zapisaną także piękną historię Polski.
– Ta świątynia była świadkiem bardzo wielu ważnych wydarzeń. Dziś cieszymy się, że matka wszystkich kieleckich kościołów świętuje swój jubileusz i życzymy, aby z tego miejsca w dalszym ciągu płynęło przesłanie wiary dla wszystkich mieszkańców ziemi świętokrzyskiej, tak jak to ma miejsce od 850 lat. Cieszymy się, że możemy być świadkami tego zacnego jubileuszu – podkreślał.
W ocenie Piotra Wawrzyka, wiceministra spraw zagranicznych, bazylika katedralna w Kielcach jest duchową stolicą regionu.
– 850 lat istnienia świątyni pokazuje także niezwykle bogate tradycje chrześcijańskie Kielc, ziemi kieleckiej i świętokrzyskiej. Rzadko, który kościół ma tak długą historię jak nasza katedra, z której powinniśmy być dumni – dodaje.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, katedra i nasze przywiązanie do niej jest wyrazem tradycji i dziedzictwa kulturowego.
– To także świadectwo dla współczesnego świata, że polski katolicyzm, to coś co spaja nasz naród i jest dla nas szczególnie ważne. Musimy to akcentować szczególnie tutaj w Kielcach, gdzie na wzgórzu zamkowym już od 850 lat góruje ta świątynia, i jest z nami Matka Boża Łaskawa Kielecka – dodał.
W nabożeństwie wziął udział także marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Jego zdaniem tak jak w przeszłości również i dziś kielecka katedra jest miejscem, w którym ogniskuje się życie duchowe całej diecezji. Jak zaznacza, o wadze jubileuszu świątyni świadczy m.in. obecność Nuncjusza Apostolskiego.
Mszę świętą kończącą jubileusz powstania kieleckiej katedry poprzedziło spotkanie na placu św. Jana Pawła II członków Róż Żywego Różańca.
Według zapisków Jana Długosza, kielecka katedra została ufundowana w 1171 roku przez biskupa krakowskiego Gedkę. 42 lata później przeniesiono tu parafię z najstarszego kieleckiego kościoła św. Wojciecha. Przez lata świątynia się rozwijała, była przebudowywana, a do godności katedry podniesiono ją w 1805 roku. W 1982 roku została ogólnodiecezjalnym sanktuarium Maryjnym.