Caritas Diecezji Kieleckiej po raz kolejny zwraca uwagę na osoby terminalnie chore. Dziś rozpoczęła się 12. kampania „Pola Nadziei”. W jej trakcie, wolontariusze zbierają pieniądze na działalność stacjonarnego hospicjum na osiedlu Czarnów w Kielcach. Akcję rozpoczęła msza święta w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu.
Jak przypomniał ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, podczas kampanii odbędzie się wiele wydarzeń.
– Tradycyjnie naszą akcję będą wieńczyć wiosenne kwesty, podczas których za datek do puszki wolontariusze rozdawać będą żonkile. Kwesty odbywać się będą głównie przy parafiach, ale także w przestrzeni ulicznej. Wcześniej również zaplanowaliśmy szereg różnych wydarzeń, m.in. spotkań edukacyjnych, a także akcje pisania kartek z okazji Świąt Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy dla pacjentów hospicjum – dodał ksiądz Krzysztof Banasik.
Odbędzie się również akcja „Serce dla hospicjum”, w ramach której wolontariusze najpierw upieką pierniki w kształcie serca, a później rozprowadzać je będą w swoim otoczeniu. Po raz kolejny w kampanię zaangażowały się Zuzia i Klaudia ze Szkoły Podstawowej im. księdza Jerzego Popiełuszki w Krajnie. Jak zgodnie przyznały, lubią pomagać innym, zwłaszcza osobom chorym, dlatego co roku chętnie włączają się w tę kampanie, poprzez zbiórkę pieniędzy, które potem są przeznaczane na działalność hospicjum. Pieką również pierniki i w ten sposób również wspierają osoby terminalnie chore.
Od kilku lat ambasadorką kampanii jest Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Jak powiedziała, ta inicjatywa uczy nie tylko empatii do drugiego człowieka, ale w młodych ludziach wzbudza chęć pomocy innym.
– To wspaniała akcja. Każdego roku mamy wielu wolontariuszy, którzy uczą się podejścia do drugiego człowieka, uczą się miłości. To bardzo ważne, by od najmłodszych lat wpajać szacunek do drugiej osoby – dodała Renata Janik.
Ambasadorem kampanii jest również senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– „Pola nadziei” przynoszą nadzieję tym, którzy przebywają w hospicjum. Zachęcam wszystkich, aby w jakikolwiek sposób wspierali to dzieło, bo to jest dzieło nas wszystkich. Ono pozwala nam zachować człowieczeństwo i humanitaryzm i poczucie troski o tych najsłabszych i najbardziej cierpiących wśród nas – dodał Krzysztof Słoń.
Ta kampania pozwala w młodych ludziach wyzwolić to, co najlepsze, powiedział z kolei Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
– Organizowanie takiej kampanii społecznej w czasie pandemii nie jest łatwe, ale młodzież i nauczyciele bardzo chętnie angażują się w tego typu inicjatywy. To cieszy, bo wolontariat, zwłaszcza wolontariat hospicyjny jest bardzo cenny – dodał Kazimierz Mądzik.
Po nabożeństwie jego uczestnicy wspólnie zasadzili cebulki żonkili na rabacie przy ulicy Warszawskiej w Kielcach.