Kolejny krok do współfinansowania ostrowieckiego Muzeum Przyrody i Techniki przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Radni powiatu jednogłośnie podjęli uchwałę intencyjną, wyrażającą wolę współpracy z resortem. Ma to związek z wpisaniem na listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalni krzemienia pasiastego, którymi placówka się opiekuje.
Starosta Marzena Dębniak przypomina, że przez całe wakacje trwały prace nad ustaleniem zasad współpracy, ale nie chce zdradzać jej szczegółów. Te ujawnione zostaną, gdy wszystkie dokumenty zostaną ostatecznie zaakceptowane. Wówczas radni będą mogli się z nimi zapoznać i już po raz ostatni zagłosować w tej sprawie.
– Brakuje pieniędzy na rozwój, spełnienie standardów, które narzuciło UNESCO, więc jest to bardzo dobra decyzja – mówi starosta. Umowa ma obowiązywać od 1 stycznia. Natomiast podpisanie niezbędnych dokumentów może nastąpić jeszcze w październiku.
Jak mówi radny Piotr Kopański z klubu PiS, w przypadku tego głosowania argumenty były tylko „za”. Wymienia zwiększenie prestiżu placówki, ale też liczy na większą promocję światowego zabytku.
– Jeśli ministerstwo przystępuje do współprowadzenia, to wiązać się to będzie z większą promocją w skali światowej – uważa radny.
W połowie czerwca tego roku, wicepremier Piotr Gliński wystosował list z zaproszeniem do konsultacji ws. ewentualnego współprowadzenia instytucji. Niezwłocznie podjęto rozmowy z pracownikami departamentu dziedzictwa kulturowego przy Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Powstał projekt nowego statutu muzeum, a także umowa. Dokumenty są dopracowywane w ministerstwie.
Aktualnie, placówka jest dotowana kwotą 1,5 mln zł rocznie. Ministerstwo od nowego roku ma dokładać drugie tyle. Istotną rzeczą jest, że Muzeum Historyczno-Archeologiczne pozostanie w rejestrze jednostek prowadzonych przez Powiat Ostrowiecki.