Od 25 do 30 proc. zmalała w ostatnich kilkunastu miesiącach liczba osób zgłaszających się na badania profilaktyczne do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor placówki podkreśla, że profilaktyka jest w dalszym ciągu wyzwaniem współczesnej onkologii.
– Panie są bardziej zdyscyplinowane, a panowie boją się wykonywać badań profilaktycznych. Dlatego my nie ustajemy w apelach i namowach. Powtarzam zawsze, że kropla drąży skałę. O wiele łatwiej było mi wybudować Świętokrzyskie Centrum Onkologii, niż zmienić mentalność społeczeństwa, by chciało brać aktywnie udział w walce nie tylko o swoje zdrowie, ale także życie. To dalej jest to dla nas onkologów wyzwanie – powiedział prof. Stanisław Góźdź.
Do wykonywania badań profilaktycznych cały czas namawia m.in. Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Jak przyznaje Janusz Marszycki, prezes organizacji, w wyniku licznych kampanii nieznacznie wzrosła liczba panów, którzy zgłaszają się na badania profilaktyczne w kierunku wykrycia raka prostaty, ale to wciąż jest za mało.
– My głosimy takie hasło, które mówi o tym, że kobiety i mężczyźni kochają swoje samochody i raz w roku muszą z nimi pojechać na przegląd, by dalej móc jeździć. Analogicznie, co roku powinniśmy również wykonywać badania profilaktyczne. One nie bolą, a naprawdę mogą nam uratować życie i oszczędzić wielu problemów. Nawet jeżeli podczas badania profilaktycznego lekarz stwierdzi u nas nowotwór, to jest wówczas większa szansa na jego całkowite wyleczenie – zaznaczył Janusz Marszycki.
Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przypomina, że rak prostaty jest najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn.
– To podstępny nowotwór, bo we wczesnym etapie nie daje objawów. Trzeba pamiętać, że rak prostaty jest najczęstszym nowotworem wśród panów. Dlatego tak istotne są badania profilaktyczne i pewne sygnały, na które mężczyzna jednak powinien zwrócić uwagę, by nie przeoczyć nowotworu – powiedział Mateusz Obarzanowski.
Objawy raka prostaty, to m.in. częste oddawanie moczu i ból oraz wydłużony czas podczas tej czynności, a także ból w okolicy miednicy mniejszej.
O profilaktyce nowotworów urologicznych rozmawiali dziś specjaliści podczas Wojewódzkiego Sympozjum Naukowo-Edukacyjnego z okazji Europejskiego Dnia Urologii, które odbyło się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.