Uroczystości upamiętniające wydarzenia z 30 września 1942 roku odbędą się dzisiaj w Ostrowcu Świętokrzyskim. 79 lat temu, Niemcy publicznie powiesili na Rynku 29 mężczyzn, w odwecie za akcję dywersyjną.
Byli to uważani za intelektualną i finansową elitę miasta: przedsiębiorcy, kupcy, nauczyciele, wojskowi i urzędnicy. Najmłodszy w tym gronie był 19-letni harcerz Szarych Szeregów, Tadeusz Gryglewicz. Jeden z aresztowanych – farmaceuta Henryk Widmański nie przeżył brutalnych przesłuchań, był 30. ofiarą Niemców.
Uroczystości upamiętniające pomordowanych ostrowczan rozpoczną się o godz. 17.30 na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej, gdzie delegacje złożą kwiaty i znicze. Następnie o godz. 18.00 odbędzie się msza święta w intencji ofiar w kolegiacie pw. Michała Archanioła. Po eucharystii uczestnicy uroczystości przejdą na Rynek przed pomnik upamiętniający tę tragedię.
Ofiary egzekucji:
Leon Braziulewicz, Jerzy Cywiński, Józef Duda, Jan Dzienniak, Kazimierz Gałka, Józef Gierdalski, Antoni Grad, Jan Gronwald, Tadeusz Gryglewicz, Stefan Kosmaciński, Teodor Kosmaciński, Stanisław Liburski, Stanisław Łosiński, Zbigniew Madejski, Zbigniew Martin, Stanisław Matyas, Władysław Opala, Michał Pakuła, Feliks Pieterek, Jan Plaskota, Zygmunt Salmonowicz, Stanisław Saski, Leon Smoleński, Franciszek Späth, Bronisław Szymczyk, Józef Szymczyk, Józef Trepczyński, Jan Widmański, Henryk Widmański, Witold Wróblewski.