W dniu chłopaka dyskusja o zmieniającej się roli mężczyzn. Panowie coraz częściej zajmują się domem, wychowują dzieci, chodzą na urlopy tacierzyńskie. Kobiety zostają prezesami firm, robią kariery i często to one zarabiają na utrzymanie rodziny.
Czy powrót do tradycyjnego modelu rodziny jest możliwy i czy jest nam potrzebny?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 30 września, 273 dzień roku.
Do końca roku zostało 92 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:39
Zachód słońca w Kielcach: 18:16
Dzień trwa 11 godzin 37 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godziny i 46 minut.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Zofia oraz Nadia, Felicja, Franciszek, Hieronim, Hieronima, Honoriusz, Imisław, Nadzieja, Ursus, Wiktor, Znamir
*****
Przysłowie na dziś:
„Wiele ostu we wrzesień wróży pogodną jesień”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Morza
Dzień Chłopaka
Międzynarodowy Dzień Tłumacza
Światowy Dzień Copywritera
Dzień Archiwisty
*****
CZWARTEK, 30 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – MEŁCHÓW k. Lelowa: bitwa pomiędzy powstańcami styczniowymi płk. Zygmunta Chmieleńskiego a moskalami, zakończona zwycięstwem powstańców.
Brak dowodzenia na obu skrzydłach zmusił Chmieleńskiego do uporządkowanego odwrotu w kierunku Lgoczanki. Sam zresztą był ranny. Oddziały rosyjskie zaprzestały jednak pościgu i zajęły się rabowaniem wsi Bystrzanowice. W wyniku bitwy rannych lub poległych zostało 100 powstańców. Rosjanie doznali podobnych strat.
1921 r. – SZYDŁÓW: w wyniku Pierwszego Powszechnego Spisu Rzeczypospolitej Polskiej ustalono, że w Szydłowie znajdowało się 346 budynków mieszkalnych. Miejscowość liczyła 2246 mieszkańców, w tym Polaków 1684 (75%), Żydów 582 (25%). Co czwarty Szydłowianin był więc Żydem, a w każdym domu zamieszkiwało statystycznie 6,5 osoby. Dzisiaj, 30 września 2020 r., Szydłów liczy 1077 mieszkańców w 350 gospodarstwach domowych czyli średnia na mieszkanie wynosi 3 osoby.
1942 r. – OSTROWIEC ŚW.: Niemcy powiesili na Rynku 29 mieszkańców Ostrowca w odwet za zniszczenie mostu romanowskiego dokonane przez grupę dywersyjną ZWZ.
1944 r. – GRUSZKA, JÓŹWIKÓW, MULARZÓW: po bitwie bojówek AL i sowietów z Niemcami wymienione wsie oraz Mały Węgrzyn zostały spalone, 30 osób zamordowanych, w tym 7 rozmyślnie wpędzonych na miny, 33 osoby wywiezione do obozów koncentracyjnych, 32 na przymusowe roboty. Pacyfikację przeprowadziły niemieckie siły: Orpo.
CZWARTEK, 30 WRZEŚNIA: W POLSCE
1089 r. – został otruty królewicz Mieszko Bolesławowic, syn Bolesława II Szczodrego. Wraz z jego śmiercią wygasła pierworodna, królewska linia Piastów,
1773 r. – Sejm ratyfikował traktaty rozbiorowe,
1920 r. – po Bitwie nad Niemnem nastąpił całkowity odwrót wojsk bolszewickich z ziem polskich,
1921 r. – przeprowadzono Pierwszy Powszechny Spis Ludności,
1922 r. – w Krakowie wprowadzono ruch prawostronny,
1939 r. – w Paryżu odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta RP Władysława Raczkiewicza – pierwszego Prezydenta RP na Uchodźstwie i powołanie przez niego gen. Władysława Sikorskiego na urząd premiera Rządu RP.
1944 r. – zakończenie walk powstańczych na Żoliborzu.
CZWARTEK, 30 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:00 – Warszawa: Briefing prasowy przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy przed złożeniem podpisów popierających inicjatywę ustawodawczą „Emerytura za staż”