Film „Mistrz” zainaugurował X Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei. Projekcja obrazu Macieja Barczewskiego, opartego na prawdziwych wydarzeniach odbyła się w Chmielnickim Centrum Kultury.
Film opowiada o losach boksera Tadeusza Pietrzykowskiego, który w pierwszym transporcie trafił do obozu w Auschwitz. W środę (29 września) do Chmielnika na projekcję przyjechała czterystuosobowa grupa młodzieży ze szkół z powiatów kieleckiego, buskiego, jędrzejowskiego i pińczowskiego.
Wojciech, Alicja i Martyna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach byli pod wrażeniem filmu. Jak zgodnie przyznali, żadna książka nie odda tak obrazu tragedii, która wydarzyła się w Auschwitz, jak film.
– To nie to samo, gdy o zbrodni czytamy w książce. W filmie obraz tragedii oddziałuje na nas zupełnie inaczej, bardziej realistycznie. Obraz bardziej pobudza wyobraźnię i pozwala uzmysłowić sobie skalę mordu jakiego dokonano w Auschwitz na więźniach z całej Europy, a głównie na Żydach – mówili uczniowie.
W główną rolę Tadeusza „Teddyego” Pietrzykowskiego wcielił się znany aktor Piotr Głowacki. Do roli przygotowywał się 14 miesięcy. W tym czasie schudł 20 kg. Musiał też nauczyć się sztuki boksowania. W środę (29 września) przyjechał na projekcję do Chmielnika i był pod wrażeniem spotkania z młodzieżą. Jak powiedział, nie spodziewał się tak dużej liczby pytań po obejrzeniu filmu.
Przyznał, że przygotowując się do każdej roli stara się poświęcić się jej całkowicie i poszerzać swoją świadomość. Chodzi tu nie tylko o losy i osobowość postaci, ale także czas, w którym umiejscowiona jest akcja filmu.
– Człowiek jest szczęśliwszy, im trudniejsza rola im trudniejszych dotyka tematów, bo wtedy szansa na powiększenie świadomości jest większa. Po zagraniu każdej roli czuję się bogatszy duchowo – zaznacza.
Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, organizator wydarzenia stwierdziła, że pomysł zapraszania znanych aktorów, wymyślony wspólnie z nieżyjącym już Andrzejem Kozieją, od 10 lat sprawdza się znakomicie. W ten sposób można młodzieży dobrze przekazać pewne wartości, treści, czy refleksje.
– Uczniowie wykazali się dużą dojrzałością i wrażliwością w odbiorze filmu. Myślę, że ta lekcja była wartościowa. Choćby pytania zadawane aktorowi i przeciągnięty czas spotkania świadczą o właściwym odbiorze filmu – zwróciła uwagę.
X Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei potrwają do 1 października. Program znajduje się na stronie internetowej „Świętokrzyskiego Sztetla”.
Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski był przedwojennym mistrzem Warszawy w wadze koguciej. Trafił do Auschwitz-Birkenau w pierwszym transporcie w 1940 r. Otrzymał numer 77, o którym jeszcze długo po wojnie krążyły legendy. Teddy bił Niemców w pojedynkach bokserskich. Krzyżował rękawice często z większymi i silniejszymi od siebie. Stoczył tam około 40 walk i tylko jedną przegrał.
– Nigdy nie nokautowałem Niemców w ringu. Masakrowałem ich przez całe trzy rundy – wspominał Teddy.
Bokser przeżył wojnę. Zmarł w 1991 roku.