Pierwsze kiście winogron zerwano w winnicy „Złota Wieś” w Złotej, w powiecie pińczowskim. To pierwsza tego typu plantacja w gminie, która powstała na terenie przysiółka o nazwie Lubowiec.
Uprawa położona jest na południowej części zbocza. Na dwóch hektarach, gdzie zwykle rosły warzywa, dziś uprawianych jest około 8 tys. krzewów winorośli. Pomysł na winnicę narodził się w 2015 r. Po 6 latach przyszedł czas na zbiory.
Właściciele Ewelina i Marcin Ptakowie, mówią że winobranie to nie tylko podsumowanie rocznej pracy winiarza, ale i najprzyjemniejszy czas w winnicy. To właśnie od owoców, ich smaku i zawartości cukru, zależy jakość wina.
Teraz odbywa się zbiór najwcześniejszych odmian np. solaris, które da białe wino. Jak mówi Ewelina Ptak, większość czynności trzeba wykonać ręcznie. Umożliwia to wstępną selekcję czyli odrzucenie winogron niedojrzałych lub uszkodzonych, co ma istotne znaczenie dla jakości soku, a w efekcie wina – dodaje.
Kiście winogron odcinane są niewielkim sekatorem. Następnie układane są w wiaderkach, starannie ważone i wywożone do winiarni, gdzie następuje dalsza obróbka.
Tam kiście winogron trafiają do urządzenia, które oddziela owoce od szypułek. Następnie grona trafiają pod prasę dzięki czemu uzyskujemy sok. Ten trafia do kadzi i rozpoczyna się fermentacja – informuje Marcin Ptak.
Po okresie burzliwej fermentacji wino leżakuje około pięciu miesięcy. W tym czasie oceniany jest poziom alkoholu, cukrów resztkowych i kwasowość. Po badaniu mamy pewność, czy wino powinno dalej leżakować czy możemy już przystąpić do butelkowania i sprzedaży – dodaje.
Problemem są ptaki. Szczególnie łakome na winogrona są szpaki. W ubiegłym roku w ciągu godziny, ptaki potrafiły zjeść ponad tonę owoców. Dziś właściciele stosują siatki ochronne oraz straszaki.
Z kolei w tym roku pogoda nie rozpieszczała winiarzy, co wpłynęło na późną wegetację. Winiarze przestrzegają, że aby uzyskać smaczne i zdrowe winogrona, musimy pamiętać o bardzo starannym wycinaniu pędów i obrywani liści, aby nie dopuścić do zacienienia owoców.
Ciekawostką jest, że zwykle z jednego krzewu powstanie jedna butelka wina.
W winnicy „Złota Wieś”, winobranie potrwa do końca października.
Na jednej z działek właściciele mają zasadzone cztery odmiany: Riesling, odmianę czerwoną Cabernet Cortis, Hibernal i Muscaris. Na drugiej działce mamy zasadzone trzy odmiany winorośli: Solaris- biała odmiana, Seyval Blanc i Leon Millot na wino czerwone.