W ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród Polaków cieszy się kuchnia pozbawiona mięsa i produktów zwierzęcych. Czy to tylko moda czy faktyczna potrzeba zdrowotna?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
WEGE CZY MIĘSO?
- MIĘSO (65%)
- WEGE (33%)
- NIE MAM ZDANIA (2%)
*****
Dziś jest środa, 29 września, 272 dzień roku.
Do końca roku zostało 93 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:38
Zachód słońca w Kielcach: 18:19
Dzień trwa 11 godzin 41 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godziny i 42 minuty.
Imieniny obchodzą: Michalina, Michał oraz Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Ludwin, Lutwin, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota
*****
Przysłowie na dziś:
„Do Michała przymrozków ile i w maju tyle”
*****
Przysłowie na dziś:
Dzień Kuriera i Przewoźnika
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dzień Hipochondryka
Światowy Dzień Serca
Dzień Kawy
*****
ŚRODA, 29 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1939 r. – CELESTYNÓW: rozwiązanie 2 pal Leg. i ukrycia sztandaru artylerzystów z Kielc przez Niemcami. Tak wydarzenia opisuje Włodzimierz Matwin w swej książce „Z tradycji bojowej 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów z Kielc”.
„…Z 2 DP przebił się do Warszawy I dywizjon 2 pal Leg. – przez niemiecką zaporę pod Błoniem (10 lub 11 września) wraz z dowódcą 2 pułku artylerii ppłk. Dunin-Horkawiczem i jego adiutantem por. Rojkiem. Wcześniej do Warszawy dostała się drużyna dowódcy pułku z szefem kancelarii 2 pal Leg. ogniomistrzem Kazimierzem Opalińskim. Utracił on kontakt z dowódcą pułku po bitwie pod Zapolicami-Strońskiem i przedzierał się od Brzezin i Mszczonowa przez Błonie do stolicy, mając pod swoją opieką sztandar pułku. Po zameldowaniu się w komendzie miasta, 11 września skontaktowany został z adiutantem dowódcy 2 pal Leg. por Rojkiem. Z uratowanym znakiem pułkowym i swoją drużyną udał się w kierunku Mińska Mazowieckiego, a potem Garwolina i Celestynowa. Tu oddziały polskie, w tym i jego oddziałek, zostały otoczone, a sztandar 2 pal Leg. zakopany wraz ze skrzynią i aktami pułku.”
Już po wojnie sztandar został odnaleziony i przekazany pod opiekę do Opactwa Cystersów w Wąchocku, gdzie znajduje się do dziś w Izbie Pamięci.
1943 r. – CISÓW koło Daleszyc. Podczas nieostrożnego obchodzenia się z bronią Henryka Pawelca „Andrzej” (oddział partyzancki Obwodu Kielce Mariana Sołtysiaka „Barabasz”) zabity został na kwaterze Tadeusz Klimek „Słowik”.
1944 r.:
– GAŁĘZICE koło Piekoszowa. Stacjonujący w okolicznych lasach oddział AK Adolfa Szkontera „Bystry” starł się z oddziałem kałmuków w niemieckiej służbie. Oddział AK wycofał się bez strat, ale w odwecie 44 gospodarstwa zostały spalone 4 mężczyzn zamordowano a jednego (Stefan Pawlusiński) uprowadzono i zamordowano koło Podpolichna. 40 mężczyzn aresztowano i wywieziono na przymusowe roboty.
– GRUSZKA koło Radoszyc. Bojówki komunistyczne PPR pod ogólnym dowództwem Henryka Połowniaka „Zygmunt” (w składzie: 1 Brygada Armii Ludowej imienia Ziemi Kieleckiej, 2 Brygada Armii Ludowej „Świt”, 11 Brygada Armii Ludowej „Wolność” oraz oddziały sowieckie) zostały otoczone przez siły niemieckie.
Z dokumentu opracowanego przez Komitet Wojewódzki PZPR wynika, że bitwy można było uniknąć bowiem dowódcy mieli meldunki o niemieckich przygotowaniach, ale zostały one zlekceważone. Noc przed walką zorganizowano bal z okazji imienin narzeczonej Połowniaka pseudonim ”Albinka” – przygotowano jej suknie a impreza trwała do rana z harmonią i alkoholem.
Przeprowadzony przez nieprzyjaciela koncentryczny atak doprowadził do zajęcia Gruszki w godzinach popołudniowych i rozcięcia obrony oddziałów Armii Ludowej na dwa izolowane ośrodki. Pozostałości oddziałów wyszły w nocy z okrążenia tracąc około 50 zabitych i 70 rannych.
Sowiecki oficer J.Juszkiewicz biorący udział w bitwie pisze w swoim raporcie: „…. Pozostałych 690 ludzi w czasie obławy pod Gruszką w części mniejszej zdezerterowali, a w większej zostali rozpuszczeni do domów.”
Nastąpił faktyczny rozpad komunistycznego zgrupowania zdezerterował m.in. Tadeusz Maj „Łokietek” dowódca II Brygady AL.
ŚRODA, 29 WRZEŚNIA: W POLSCE
1669 r. – w katedrze na Wawelu odbyła się koronacja Michała Korybuta Wiśniowieckiego na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego.
1929 r. – po raz pierwszy w Polsce wyświetlono film dźwiękowy.
1938 r. – w Monachium rządy Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii podpisały układ, przyznający III Rzeszy prawo okupowania i aneksji znacznej części Czechosłowacji.
1939 r.:
– wojska Korpusu Ochrony Pogranicza stoczyły pod Szackiem bitwę z oddziałami Armii Czerwonej,
– skapitulowała Twierdza Modlin,
– do Warszawy wkroczyły oddziały Wehrmachtu.
1944 r. – w bitwie pod Jaktorowem Niemcy rozbili główne siły Grupy AK „Kampinos” poszczególne oddziały przebijały się na teren Okręgu Kielce AK.
1951 r. – z rozkazu władz komunistycznych, w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej zamordowany został komendant Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej płk Aleksander Krzyżanowski ps. „Wilk” wybitny dowódca artylerii w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 r., żołnierz SZP-ZWZ i Armii Krajowej, dowódca Operacji „Ostra Brama”.
WTOREK, 28 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:00 – Warszawa: Msza św. pogrzebowa Zbigniewa Galperyna, prezesa Zarządu Głównego Związku Powstania Warszawskiego
Godz. 15:00 – Warszawa: Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe reprezentantom Polski na XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio oraz przedstawicielom Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego