Projekcja filmu „Mistrz”, spotkanie z Piotrem Głowackim – odtwórcą roli głównej, filmowe wędrówki po krakowskim Kazimierzu z Polańskim i Horowitzem, interaktywne warsztaty i wystawa z Anne Frank w roli głównej, a także lalkowe „Brzechwałki”, złożą się na X Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei.
Wydarzenie odbędzie się w Chmielniku, od 29 września do 1 października. Organizatorem jest Ośrodek Edukacyjno- Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.
Filmowe spotkania adresowane są przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Doroczny termin Spotkań nie jest przypadkowy. 6 października minie 79 lat od pierwszej deportacji Żydów z miejscowego getta do obozu Zagłady w Treblince. Poprzez filmowe przypominanie Holokaustu, ale i nieistniejącego już świata polskich Żydów, Świętokrzyski Sztetl chce upamiętnić ofiary, a zarazem edukować młodzież.
– Tegoroczne spotkanie, tradycyjnie już, ma charakter edukacyjny – wyjaśnia Agnieszka Dziarmaga, kierownik „Świętokrzyskiego Sztetla”. – Poprzez spotkania z filmem, teatrem, aktorami, przez warsztaty edukacyjne uczymy o zagładzie. I to rzeczywiście w czasie tych trzech dni będzie się działo. Taką nowością jest dodanie elementów związanych z ekologią, ponieważ trzeciego dnia z najmłodszymi spotka się teatrzyk działający przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, gdzie z materiałów z recyclingu aktorzy tworzą kukiełki. Nowością jest również zaproponowanie dwóch nowych filmów, które w sierpniu weszły na ekrany kin: „Mistrza” oraz „Hometown”, opowiadającego o powrotach do przedwojennego Krakowa Horowitza i Polańskiego – zapowiada.
Uzupełnieniem pokazów filmowych i teatralnych są spotkania i warsztaty z wybitnymi aktorami. W tym roku uczniowie będą mogli obejrzeć dramat pt. „Mistrz”, który przedstawia losy polskiego pięściarza i więźnia KL Auschwitz Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, a następnie porozmawiać o filmie z Piotrem Głowackim, odtwórcą roli głównej. To pierwszego dnia.
Natomiast drugiego dnia przeglądu zaplanowano seans filmu dokumentalnego „Polański, Horowitz. Hometown”, a następnie odsłonięcie wystawy czasowej „Anne Frank. Historia na Dzień Dzisiejszy”.
Gościem specjalnym wernisażu będzie Edward Skubisz – holenderski teolog o polskich korzeniach i współpracownik Domu Anne Frank, którzy poprowadzi zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Zwieńczeniem wernisażu będzie projekcja filmu poświęconego żydowskiej nastolatce i autorce słynnego dziennika. Ekspozycja oraz pokaz filmu są częścią projektu „Diversity – Heritage – Inclusion. Past and present”, realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie, Dom Anne Frank w Amstedramie oraz „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Program trzeciego dnia Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach jest adresowany do najmłodszych, dla których przygotowano spektakl teatralny pt. „Brzechwałki” w wykonaniu Teatru Lalkowego SIMCHE z Warszawy.
Pracownicy i wolontariusze OEM Świętokrzyski Sztetl złożą kwiaty i kamienie pamięci na cmentarzu żydowskim w Chmielniku oraz przy pomniku w Suskrajowicach.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Obowiązują rezerwacje miejsc, pod numerem telefonu 734-158-969.