SOWA, czyli Strefa Wyobraźni i Aktywności, jest terenową filią Centrum Nauki Kopernik. Lokalne centrum nauki będzie miało swoją siedzibę także w Staszowie. Do końca 2023 roku w całej Polsce powstaną 32 tego typu placówki.
Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, zaznaczyła, że powstanie filii Centrum Nauki Kopernik zostanie sfinansowane w całości przez ministerstwo edukacji i nauki.
– Takich stref w całym kraju powstanie ponad 30. Jest to duże wyróżnienie dla Staszowa. Mam nadzieję, że dzięki powstaniu tej strefy dzieci i młodzież z miasta oraz powiatu staszowskiego jeszcze bardziej zaczną interesować się nauką właśnie poprzez zabawę oraz praktyczne ćwiczenia i eksperymenty – mówiła Anna Krupka.
Burmistrz Staszowa, Leszek Kopeć, wyjaśnia, że powstanie specjalnej strefy edukacyjno-naukowej jest szczególnie ważne przede wszystkim pod względem rozwoju miasta oraz przy kształceniu dzieci i młodzieży.
– Nie ukrywam, że z obiektu będą korzystać nie tylko uczniowie ze szkoły, w której zostanie umiejscowiona filia instytucji, ale także dzieci i młodzież z terenu całego województwa – tłumaczył.
Placówka zostanie umiejscowiona w gmachu Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie.
– Jest to bardzo dobrze usytuowany budynek. Dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także posiadający ogromne możliwości pod względem organizowania wystaw. W ramach ekspozycji na pewno pojawią się materiały szeroko związane z fizyką, chemią, czy astronomią, a także pracownia pozwalająca na realizację różnych projektów – dodał Leszek Kopeć.
Na przygotowanie ekspozycji Staszów otrzyma ok. 1 mln zł. Z kolei po stronie gminy pozostanie przystosowanie pomieszczeń szkoły na użytek wystaw oraz zatrudnienie pracowników małego centrum nauki.
W naszym województwie podobne placówki powstaną także w Starachowicach, Ostrowcu i Sielpi.
Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstaną one w całym kraju w istniejących już instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury.