Chmielnik obchodzi 470 rocznicę nadania praw miejskich. Dziś z tej okazji odbyła się uroczysta sesja rady gminy. Miasto świętuje także 780 rocznicę bitwy jaką polscy rycerze stoczyli podczas pierwszego najazdu mongolskiego.
Jak powiedział Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika oba wydarzenia są niezwykle ważne. Co prawda obchodzimy te rocznice w dość specyficznym czasie, podczas pandemii, przez co część planów musieliśmy zmienić. Mimo to bardzo się cieszę, że dzisiejsza uroczystość doszła do skutku. Odwiedziło nas wielu znamienitych gości. Mieliśmy także możliwość złożenia podziękowań wszystkim samorządowcom za ich dotychczasową pracę na rzecz miasta i gminy – mówił burmistrz.
Ukoronowaniem podwójnego jubileuszu było zawarcie porozumienia o współpracy między Chmielnikiem a sąsiednimi gminami, czyli Buskiem-Zdrój, Szydłowem, Gnojnem, Pierzchnicą oraz Rakowem.
– Sąsiadujemy ze sobą, a w sąsiedztwo wpisana jest współpraca. Do tej pory nieformalnie wymienialiśmy swoje doświadczenia i poglądy oraz spostrzeżenia dotyczące pozyskiwania środków unijnych. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że pora to sfinalizować. Porozumienie sześciu włodarzy gmin usprawni starania o kolejne dofinansowania, a także pozwoli na realizowanie wspólnych projektów – dodał Paweł Wójcik.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że dzisiejsze wydarzenie ma również wymiar symboliczny.
– Tak jak rozwijała się Polska, tak rozwijał się Chmielnik. Złoty wiek Rzeczypospolitej to także złoty wiek Chmielnika. Wtedy miasto otrzymało prawa miejskie. Podobnie i te tragiczne wydarzenia, jak zabory czy II wojna światowa. Tak jak Polska, tak i Chmielnik odrodził się po wojnie i stale się rozwija, a my, jako rząd, możemy tylko w tym pomóc – powiedział wiceminister.
Podczas uroczystości Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, odczytał list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz przekazał burmistrzowi Chmielnika flagę państwową.
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego oraz sportu, Anna Krupka, również zwróciła uwagę, że dzisiejszy dzień ma wyjątkowy charakter.
– Dziś w Chmielniku świętowaliśmy dwa jubileusze. Jednak o wiele ważniejsze jest zawarcie porozumienia między sześcioma gminami z trzech powiatów. Jestem przekonana, że zapoczątkowana w ten sposób współpraca przyczyni się do jeszcze szybszego rozwoju tych samorządów. Rząd stale wspiera miasta i gminy. Dla nas każda miejscowość jest ważna. Dlatego stawiamy na zrównoważony rozwój – podkreśliła wiceminister.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, wskazał, że Chmielnik na przestrzeni dziejów zawsze był związany z Polską.
– Przybliżanie historii tego miasta jest szczytną ideą. Warto podkreślić, że Chmielnik zawsze był otwarty na innych ludzi. Ci, którzy potrzebowali schronienia mogli je znaleźć m.in. tutaj. Nie brakowało tu miejsca dla przedstawicieli innych religii oraz światopoglądów. To niezwykle ważne i dobre świadectwo, które Chmielnik wystawia żyjącym tu poprzednim pokoleniom – powiedział senator.
Podczas uroczystości Andrzej Tuz, burmistrz Szydłowa przekazał na ręce włodarza Chmielnika, Piotra Wójcika zabytkowy herb miasta, który do tej pory znajdował się w zbiorach Muzeum Ziemi Chmielnickiej w Szydłowie.