W Pińczowie na osiedlu Grodzisko, powstaje kolejny patriotyczny mural. Tym razem przypominający mieszkańcom o 593 rocznicy lokacji Pińczowa. 70-metrowe malowidło ozdobiło ściany garaży. Powstaje w sąsiedztwie biało-czerwonego muralu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Na ten ciekawy pomysł uczczenia kolejnej rocznicy nadania Pińczowowi praw miejskich wpadli członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej TRIO. Jednym z wykonawców dzieła jest Dawid Dylawerski. Jak mówi obraz wypełniły m.in. wizerunki postaci, które trwale zapisały się na kartach historii miasta. To król Władysław Jagiełło, który 21 września 1428 na zamku w Lublinie nadał prawa miejskie dla Pińczowa. Jest także postać ówczesnego właściciela Pińczowa, biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Widnieje także napis. To tekst pochodzący z aktu lokacyjnego.
– Kolejna część muralu przedstawia wschód słońca nad wzgórzem św. Anny. Dopełnieniem ma być napis, który jest z tym miejscem związany. Chodzi o pewne powiedzenie: „W Pińczowie dnieje”, które ma oznaczać, że czas tu płynie nieco wolniej. Jest także herb Pińczowa oraz sowa – skrzydlaty symbol miasta. Pierwotnie nazwa Pińczowa miała brzmieć: Pięćsów. Według jednej z legend osadę mieli tak nazwać rycerze, którym nocny odpoczynek zakłóciły hałaśliwe ptaki – mówi.
Są też daty związane z Pińczowem m.in. „Sarmackie Ateny” na znak, że w XVI w. miasto było stolicą polskich arian i znanym ośrodkiem wydawniczym. Oko przyciąga także zabytkowy parowóz wąskotorowy produkowany po II wojnie światowej który jeszcze do niedawna regularnie tu kursował.
Malowidłem są zachwyceni mieszkańcy Pińczowa. Ich zadaniem zamiast szarych, zaniedbanych murów, mają teraz piękne widoki.
Na terenie miasta jest również kilka innych patriotycznych malowideł, w tym m.in. mural upamiętniający sanitariuszkę Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danutę Siedzikównę, pseudonim „Inka”, mural przypominający mieszkańcom miasta o Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych czy mural przypominający mieszkańcom o założonej tu w 1934 roku szkole szybowcowej Polichno-Pińczów.