#świętokrzyskieniehejtuje – to hasło zainaugurowanej dziś kampanii wojewody świętokrzyskiego. W jej ramach nakręcono już spot, który będzie dostępny w mediach społecznościowych. Odbywać się będą również panele dyskusyjne, a w szkołach przeprowadzane będą lekcje dotyczące zwalczania hejtu, informuje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
– Kampania, to odpowiedź na to co jest. Niestety hejt staje się coraz bardziej powszechny, więc my musimy na niego reagować i przeciwdziałać temu zjawisku. Nie możemy walczyć z hejtem hejtem, a dobrym słowem. Chcemy przeciwstawić złym słowom dobre słowa, a te popłyną zarówno z ust ekspertów, jak i osób, które przygotowywały kampanię – dodał Zbigniew Koniusz.
W kampanię włączyła się m.in. 20-letnia Julia Nowak, która sama była hejtowana. Jak opowiada kobieta, szykany w jej kierunku płynęły od osoby, której nawet nie znała.
– Ta osoba wypisywała na mój temat w Internecie szkalujące słowa, tylko dlatego, że zaczęłam się spotykać z chłopakiem nie z naszego regionu. Na początku byłam w szoku, bardzo często płakałam i zadawałam sobie pytanie, co ja zrobiłam tej osobie, że mnie tak obraża. Na szczęście ogromne wsparcie znalazłam w swoim chłopaku i rodzinie – mówi Julia Nowak.
Najbliżsi dziewczyny przekonali ją, by sprawę zgłosiła na policję. Dzięki temu sprawcy hejtu zostali ukarani. Nadkomisarz Kamil Tokarski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach apeluje, by wszystkie przypadki hejtu, czy nękania zgłaszać na policję.
– Nikt w sieci nie jest anonimowy. Nawet jeżeli nie znamy sprawcy, nie bójmy się zgłosić hejtowania na policję. Poczucie anonimowości w Internecie jest złudne. Jesteśmy w stanie ustalić u operatorów telefonii komórkowej, czy internetowych numer urządzenia, z którego wysyłane są szkalujące słowa. Później już bardzo szybko jesteśmy w stanie ustalić, kto jest autorem danego wpisu, czy komentarza. Pamiętajmy, jeżeli ktoś nas hejtuje nie bójmy się tego zgłosić policji – dodał Kamil Tokarski.
Partnerami kampanii wojewody świętokrzyskiego są m.in. Stowarzyszenie „Sztuka Łączenia” i Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wsparł ją również Minister Zdrowia – Adam Niedzielski.