Miejsca godne polecenia. Stworzenie topu najatrakcyjniejszych miejsc w regionie według słuchaczy.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 27 września, 270 dzień roku.
Do końca roku zostało 95 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:34
Zachód słońca w Kielcach: 18:23
Dzień trwa 11 godzin 48 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godziny i 35 minut.
Imieniny obchodzą: Maria, Władysław oraz Bogodar, Bogudar, Benwenut, Bożdar, Bożydar, Cyryl, Jan, Joanna, Maryla, Samson, Teresa, Włodzisław, Włodzisława
*****
Przysłowie na dziś:
„Czerwiec się czerwieni – będzie dość w kieszeni”
*****
Przysłowie na dziś:
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
Święto Marynarki Wojennej
Dzień Walki z Cukrzycą
PONIEDZIAŁEK, 27 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r.
– ZAKRZÓW koło Włoszczowy
Niemcy poszukiwali oddziałów 2 Dywizji Piechoty AK które dzień wcześniej walczyły pod Radkowem. Po nocnym marszu oddziały o świcie osiągnęły las na północ od wsi Pogradów. Ok. godz 11 niemieckie samoloty zlokalizowały miejsce postoju pułków. 2 ppLeg. został przesunięte w głąb lasów i zajął stanowiska pomiędzy Rząbcem a Nieznanowicami. 4 ppLeg. kwaterował w lesie między Lasochowem a Henrykowem. Na ubezpieczeniu od strony Zakrzowa pozostał 3 ppLeg. Pod dowództwem Stanisława Poredy „”Świątek”. W oparciu o 3 ppLeg w gajówce Zwierzyniec kwaterowało dowództwo 2 Dywizji Piechoty, które po pierwszej fazie walki przeniosło się do miejsca zakwaterowania 2 ppLeg.
Pierwszy niemiecki szturm przyjął na siebie III batalion. Po niepowodzeniu Niemcy użyli artylerii i lotnictwa, a nawet wprowadzili 6 czołgów. Do walki wprowadzono dwa pozostałe bataliony pułku i utrzymano pozycje do końca.
Straty polskie w bitwie pod Zakrzowem wyniosły 4 poległych i kilku rannych. Straty niemieckie nie są ustalone, ale podaje się, że zniszczono jeden czołg i jeden samochód. W odwecie Niemcy zamordowali 5 osób i spalili 16 gospodarstw Zakrzowa.
W walkach 27 września z 4. pułku piechoty zginęli: Tadeusz Kowalski „Kret”, Kazimierz Białek „Kazik”, Wacław Gołdyn „Mały” i Wacław Gładysiński. Było również kilku rannych.
– PRZYSUCHA – oddziały 25 i 72 pp. AK podjęły nieudaną próbę opanowania Przysuchy. Akcją dowodził Kazimierz Załęski „Bończa”. Straty Niemców: 5 zabitych i 15 rannych. Straty własne: 3 poległych i 7 rannych.
PONIEDZIAŁEK, 27 WRZEŚNIA: W POLSCE
1941 r. – Rząd RP na Uchodźstwie ogłosił deklarację o przystąpieniu Polski do Karty Atlantyckiej.
PONIEDZIAŁEK, 27 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09.00 – Warszawa – Uroczystości 77. rocznicy Powstania Warszawskiego na Mokotowie.
11.00 – Warszawa – Ogłoszenie wyników programu „Sportowa Polska”, z udziałem ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego.
12.00 – Warszawa – Uroczystość przekazania do zamkowej kolekcji dzieł sztuki ze zbiorów Fundacji im. Ciechanowieckich, z planowanym udziałem sekretarza stanu Jarosława Sellina.