100-lecie istnienia świętuje Chór Masłowianie. To najstarsza tego typu grupa artystyczna w naszym regionie. Zespół liczy około 35 osób. Najmłodsza ma ponad 40 lat, a najstarsza około 80.
Uroczystości 100-lecia istnienia chóru Masłowianie rozpoczęły się w samo południe mszą w kościele w Masłowie.
Tomasz Lato, wójt Masłowa wspomina, że to właśnie w tym kościele chór rozpoczął swoją działalność.
– 100 lat temu Jan Pieniążek założył chór kościelny i od tego wszystko się zaczęło. To jest chór, w którym śpiewają całe pokolenia. Możemy tam spotkać wnuki, czy prawnuki tych, którzy ten chór założyli. Chór ma wspaniały repertuar, wspólnie z samorządem organizuje wiele uroczystości patriotycznych, okolicznościowych czy rocznicowych. Nie może ich też zabraknąć na dożynkach – dodał Tomasz Lato.
Wieczorem uroczysta gala odbyła się w Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach. Jak przyznała Marianna Samiczak, kierownik chóru od około 20 lat, trudno policzyć ile przez tych 100 lat występów dał chór, ale tylko w ostatnich 10 latach było to ponad 150 koncertów.
– My nie śpiewamy typowo ludowej muzyki. W swoim repertuarze mamy dużo utworów klasycznych, a także folklor stylizowany. Są to przeważnie utwory w opracowaniu czterogłosowym, przeważnie z naszego regionu. Założyciel chóru, czyli Jan Pieniążek też nie tworzył takich stricte ludowych tylko utworów. Były one oparte na motywach z Gór Świętokrzyskich, sławiły ich piękno, więc chór ten charakter zachował – dodała Marianna Samiczak.
100-lecie istnienia Chóru Masłowianie uświetnił występ z chórem Olgi Szomańskiej, znanej z występów z Piotrem Rubikiem. Jak przyznała wokalistka, dla niej to było nowe doświadczenie.
– Nigdy takich utworów nie śpiewałam. Dziś zaśpiewałam koncert pt. „Śladem wolności”, gdzie swoim głosem opowiadam historię polskiej muzyki przez ostatnich 100 lat, więc dzięki temu zahaczyłam o utwory patriotyczne. Dziś na tę specjalną okazję przygotowałam trzy mazury, które zaśpiewaliśmy wspólnie z Chórem Masłowianie – dodała Olga Szomańska.
Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach przyznał, że jest dumny, iż to właśnie w gminie Masłów działa najstarszy chór w naszym regionie.
– Musimy pamiętać, że jest to opoka i serce kultury gminy Masłów. To zespół, który może pochwalić się bardzo bogatą tradycją. Ciągle pracuje i nie odcina kuponów od popularności, a cały czas stara się doskonalić i wzbogacać swój repertuar – dodał Wojciech Purtak.
Chór Masłowianie to wspaniały zespół, który przez wiele pokoleń kultywuje tę ludową tradycję, powiedział z kolei Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.
– Świętokrzyska tradycja jest częścią narodowej kultury i cieszę się, że ten zespół cały czas trwa, stanowiąc taką wspólnotę. Jestem przekonany, że jeszcze długo świętokrzyską kulturę będą unosili jak najwyżej – dodał Krzysztof Lipiec.
W uroczystościach udział wziął także Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, to wręcz niewyobrażalne, że chór reprezentujący jedną z gmin powiatu kieleckiego ma sto lat.
– To jest zaszczyt dla całej gminy, że może poszczycić się takim zespołem. Chór cały czas trwa i mam nadzieję, że kolejne długie lata funkcjonowania przed nimi. Zasługują na to – dodał Krzysztof Słoń.
Na zakończenie jubileuszu przygotowano okazały tort.
Historia zespołu zaczęła się w maju 1921 roku, kiedy stanowisko organisty w parafii Masłów objął młody, dwudziestoletni pasjonat folkloru świętokrzyskiego, Jan Pieniążek. Absolwent szkoły organistowskiej w Kielcach rozpoczął swoją pracę od założenia chóru. Początkowo zespół liczył 29 śpiewaków, ale dynamicznie się powiększał i już w rok po założeniu, śpiewało w nim 60 chórzystów. Był to chór kościelny i świecki. Występował pod nazwą Włościański Chór z Masłowa, gdyż tworzyła go miejscowa ludność z Masłowa, Brzezinek i Woli Kopcowej.