Obchody 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego odbędą się na Skwerze Stefana Żeromskiego przy pomniku Armii Krajowej w Kielcach.
Uroczystości rozpoczną się o 12.15 wystawieniem przy pomniku posterunku wartowniczego. Następnie, na plac wejdą poczty sztandarowe i kompania honorowa.
Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” informuje, że uroczystości mają na celu przywrócenie pamięci o Polskim Państwie Podziemnym.
– Zanim ucichły strzały w walczącej Warszawie we wrześniu 1939 roku, dzień wcześniej, dzień przed kapitulacją zapadła decyzja o utworzeniu organizacji konspiracyjnej, która stała się podstawą Polskiego Państwa Podziemnego, Służba Zwycięstwu Polsce – mówi.
Dionizy Krawczyński przypomina, że tydzień po podjęciu decyzji o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie do Kielc dotarła pierwsza łączniczka, która trafiła do nieistniejącego już domu przy ulicy Czarnowskiej.
– Polskie Państwo Podziemne liczyło w naszym okręgu prawie 50 tys. osób, nie tylko żołnierzy, ale i cywilnych pracowników delegatury rządu. To była niesamowita siła, która oplotła praktycznie cały kraj. Patrząc na mapę, członkowie Polskiego Państwa Podziemnego byli od Kozienic po Częstochowę, od Zagłębia po Sandomierz. Ta rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego ma właśnie przywoływać wszystkich bohaterów ze struktur wojskowych i ze struktur cywilnych – dodał Dionizy Krawczyński.
Podczas uroczystości odegrany zostanie również hymn Rzeczpospolitej, odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa, a przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty.
Obchody 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego zakończy odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego Służbę Zwycięstwu Polski, czyli konspiracyjną organizację wojskową, która miała kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie, gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. Natomiast 14 lutego 1943 roku gen. Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Jej najważniejszym celem było prowadzenie walki z Niemcami.