13 młodych, utalentowanych wokalistów wzięło udział w finale konkursu poświęconego pieśniom i piosenkom Armii Krajowej, czyli w Festiwalu „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”.
Wydarzenie odbyło się w sobotę na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
Konkurs był adresowany do młodzieży w wieku od 12 do 18 lat. W pierwszym etapie propozycje swoich utworów przesłało kilkudziesięciu młodych wykonawców z województw mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Jury pod przewodnictwem dyrektora muzycznego festiwalu Tomasza Josepha Bracichowicza wybrało finalistów.
W tym gronie znalazła się Julia Jaworska, ze Zdziłowic koło Janowa Lubelskiego, uczennica ósmej klasy szkoły podstawowej, która gra na klarnecie i pianinie oraz śpiewa.
– Na początku trochę się denerwowałam, ale teraz jestem bardziej podekscytowana tym, że mogę tu wystąpić. Będę śpiewała „Pałacyk Michla”. Jest to bardzo pozytywny utwór i podoba mi się, a po za tym znałam go wcześniej – powiedziała.
Natomiast z Kozłowa przyjechała Maja Szproch, która na co dzień uczy się śpiewu w domu kultury w Małogoszczu.
– Śpiewam piosenkę „Deszcz jesienny”. Niesie ona wielki przekaz dla wszystkich. Opowiada o tym, jak 18-letni chłopak idzie w deszczu na wojnę i jest w stanie się poświecić dla dobra Ojczyzny. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić taką postawę – zauważyła.
Każdy występ oceniało czteroosobowe jury. Jak wyjaśnił szef tego gremium, kryteria pozostały takie same, jak w pierwszym etapie.
– Aspekty typowo wokalne, czyli dotyczące warsztatu, emisji. Duże znaczenie będzie miał dla nas wyraz artystyczny i to, czy artysta wykona znaną piosenkę w sposób nowatorski, czy odtworzy to, co już słyszał. Kluczowa będzie też osobowość artysty czy artystki – wymieniał.
Z występów artystów zadowolony był Mariusz Olszewski, dyrektor festiwalu.
– Widać energię w tych młodych ludziach i wielki zapał. Jeśli dodamy do tego, że z ich serc promienieje nutka patriotyzmu, to już mamy wielki sukces tego festiwalu. To była pierwsza jego edycja, ale chcielibyśmy, żeby zagościł na dłużej w Kielcach. Być może odbędzie się w innym terminie, ale mamy nadzieję, że utrzymamy to wydarzenie – zaznaczył.
Na najlepszych młodych wykonawców czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe. W czasie obrad jury z minirecitalem wystąpił znakomity aktor pochodzący z Kielc, Mariusz Ostrowski, który też poprowadził koncert finałowy.
Festiwal Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Patronat honorowy nad festiwalem objął szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk.