Woda w trzech gminach: Skalbmierz, Czarnocin i Kazimierza Wielka na terenie powiatu kazimierskiego oraz w gminie Działoszyce w powiecie pińczowskim jest już zdatna do spożycia – poinformował związek Międzygminny „Nidzica” z Kazimierzy Wielkiej, który obsługuje sieć.
Chodzi o miejscowości: Kazimierza Wielka, Odonów, Donosy, Słonowice, Cudzynowice, Kamyszów, Hołdowiec, Wojciechów, Stradlice, Podolany, Gunów Wilków, Kamieńczyce, Głuchów, Paśmiechy, Skorczów, Skalbmierz, Tempoczów Rędziny, Zakrzówek, Baranów, Małoszów, Sietejów, Bolowiec, Przybenice, Kózki, Belzów, Zakrzów, Boszczynek, Szczekarzów, Sielec Biskupi, Topola, Drożejowice, Sielec Kolonia, Grodzonowice, Krępice, Kobylniki, Działoszyce, Jakubowice, Dziekanowice, Kujawki, Kwaszyn, Sudół, Chmielów, Niewiatrowice, Szczotkowice, zaś w gminie Czarnocin: Bieglów.
Jak informuje Anna Żarnowiecka, przewodnicząca zarządu związku Międzygminnego „Nidzica” z Kazimierzy Wielkiej, po przebadaniu wodociągu przez pracowników Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju stwierdzono, że ujęcie Płużki w Jazdowicach nie jest już zanieczyszczone, a wodę można używać bez ograniczeń.
– Mamy dobre wieści. Pobrane przez sanepid w Busku-Zdroju próbki wykazały, że jakość wody nie budzi zastrzeżeń – zaznacza.
Jak informowaliśmy, podczas badań kontrolnych sieci wodociągowej stwierdzono obecność bakterii enterokoków, czyli paciorkowców kałowych.
Związek Międzygminny Nidzica po otrzymaniu tej informacji zdecydował o natychmiastowej dezynfekcji ujęcia. Wodę dla mieszkańców dowożono m.in. beczkowozem.