Przyjaciele, rodzina, a także mieszkańcy regionu upamiętnili kieleckich artystów, kompozytorów i muzyków.
W trakcie zorganizowanego w Wojewódzkim Domu Kultury koncertu „Wieczór Wspomnień”, usłyszeć można było m.in utwory: Bronisława Opałki, który wcielał się w postać Genowefy Pigwy czy muzyka i kompozytora Wojciecha Stachurskiego. Wspominani byli także muzyk Kazimierz Firmantowski, Andrzej Konopacki – animator kultury i przewodnik oraz Andrzej Kaczmarek – satyryk i założyciel kabaretu Pirania.
Jak mówi Jacek Sabat, dyrektor WDK, „wieczór wspomnień” to wyraz hołdu dla artystów i zasłużonych ludzi kultury z naszego regionu.
– Ta pamięć jest niezwykle ważna. Cieszę się, że Wojewódzki Dom Kultury, wspólnie z przyjaciółmi tych twórców, podjął taką inicjatywę. Takich nazwisk, jak Bronisław Opałko czy Andrzej Kaczmarek nie trzeba specjalnie przedstawiać pokoleniu 40 plus. Ich twórczość wywarła niezwykle istotny wpływ na całe pokolenie – zaznacza.
Jak wspomina Szczęsny Wroński, poeta, prozaik reżyser i aktor, szczególnie bliscy byli mu Bronisław Opałko oraz Andrzej Kaczmarek.
– Spotykaliśmy się zarówno towarzysko, jak i artystycznie. Ci artyści, mimo swojej śmierci, w dalszym ciągu jednoczą wokół siebie ludzi i tworzą wspólnotę artystów – dodaje.
Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że ze wszystkich wspomnianych artystów, szczególną sympatią darzy Bronisława Opałkę.
– Bronek wykreował jedną z lepszych postaci polskiego kabaretu, za co jesteśmy mu wdzięczni. Myślę, że takie przypomnienie jego twórczości jest doskonała formą upamiętnienia osoby, która przyczyniła się do promocji całego województwa – dodaje.
W koncercie wziął udział także marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, który podkreśla, że wszyscy twórcy, których wspominano podczas wydarzenia istotnie przyczynili się do rozwoju kultury naszego regionu.
– To między innymi Bronisław Opałko, przyczynił się nie tylko do promocji naszego regionu, ale także do znakomitej popularyzacji muzyki ludowej – zaznacza.
W trakcie wydarzenia sprzedawano cegiełki na realizację ławeczki poświęconej Bronisławowi Opałce, która ma stanąć przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach.
Podczas „Wieczoru Wspomnień” wyróżniono także miasta i gminy regionu, które uzyskały najlepsze wyniki w walce z koronawirusem.