O roli, funkcjonowaniu, a także wyzwaniach stojących przed fundacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi dyskutowano podczas Świętokrzyskiego Kongresu Organizacji Pozarządowych. W spotkaniu wzięło udział 116 organizacji z regionu, począwszy od kół gospodyń wiejskich, po Związek Harcerstwa Polskiego, Ochotnicze Straże Pożarne czy fundacje wspierające osoby niepełnosprawne.
Wojciech Kaczmarczyk, prezes Narodowego Instytutu Wolności podkreśla, że wsparcie społeczników i wolontariuszy jest głównym zadaniem kierowanej przez niego instytucji.
– Z naszego budżetu, 180 mln zł rocznie trafia do organizacji pozarządowych. To trzykrotnie większa kwota niż jeszcze cztery lata temu. Poza wsparciem finansowym, staramy się także edukować i informować. Uczymy przede wszystkim małe organizacje, pochodzące z mniejszych ośrodków, jak pozyskiwać środki finansowe i wsparcie niezbędne do dalszej działalności. Chcemy także wyrównywać szanse, aby także małe stowarzyszenia i organizacje miały podobne umiejętności i mogły uczestniczyć w dialogu obywatelskim – dodaje.
Wojciech Kaczmarczyk ocenia, że województwo świętokrzyskie jest zdominowane przez małe, prężnie działające organizacje i stowarzyszenia. Jego zdaniem, region potrzebuje tego, aby część z tych organizacji mogła się rozwinąć, po to aby stać się naturalnymi liderami trzeciego sektora.
Marzanna Wiśniewska, wiceprzewodnicząca kieleckiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, podkreśla, że tego typu wydarzenia są niezwykle istotne.
– Te spotkania są bardzo przydatne i potrzebne. Wymiana doświadczeń z innymi organizacjami pozwala nam jeszcze lepiej zorganizować swoją działalność. Tego typu inicjatywy pozwalają także na zdobycie wiedzy w jaki sposób pozyskiwać środki, na realizacje celów statutowych, które pozwolą nam jeszcze skuteczniej nieść pomoc potrzebującym i niepełnosprawnym – zaznacza.
W kongresie wzięła udział także poseł Marzena Okła-Drewowicz z Platformy Obywatelskiej. Jak stwierdziła, organizacje pozarządowe tworzą społeczeństwo obywatelskie.
– Wypełniają niszę pomiędzy potrzebami lokalnych społeczności, a tym co może przekazać państwo czy instytucje publiczne. Pełnią niezwykle ważną rolę, dlatego niezwykle istotne jest aby wspierać osoby, które poświęcają swój czas na tego typu działalność – ocenia.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego zaznacza, ze organizacje pozarządowe od zawsze były dla niego szczególnie bliskie.
– Moja działalność społeczna od zawsze była związana, czy to z OSP, czy wsparciem osób niepełnosprawnych i krzewieniem kultury fizycznej. To niezwykle istotne, aby społecznicy z naszego regionu mogli wymienić swoje spostrzeżenia i pomysły na rozwój działalności swoich organizacji z pożytkiem dla swoich małych ojczyzn – dodaje.
Zdaniem Renaty Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, rozwijanie potencjału organizacji pozarządowych z regionu przyczynia się do rozwoju całego województwa.
– Prężny rozwój i działalność fundacji i stowarzyszeń jest możliwy m.in. dzięki grantom z Narodowego Instytutu Wolności jak również dzięki wsparciu jakie udziela Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – wyjaśnia.
Andrzej Pruś przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, zwraca uwagę, że oddolne inicjatywy obywatelskie są bardzo ważnym elementem życia społecznego.
– Bez organizacji pozarządowych działających w różnych dziedzinach, takich jak np. ZHP czy stowarzyszeń niosących pomoc niepełnosprawnym, aktywizacja społeczna nie byłaby tak skuteczna.
Patronat honorowy nad Świętokrzyskim Kongresem Organizacji Pozarządowych objął wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski, Narodowy Instytut Wolności, Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Fundacja im. Stefana Artwińskiego.