Pod krawatem, na szpilkach, z aktówką lub elegancką torebką, a może w podartych dżinsach i wyciągniętej bluzie z kapturem? Jaki dress code, czyli zbiór zasad mówiący czego unikać, a co rano wybierać z szafy, by być pracownikiem zawsze odpowiednio ubranym.
Czy potrafimy ubrać się stosownie do pracy i na inne okazje?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 23 września, 266 dzień roku.
Do końca roku zostało 99 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:28
Zachód słońca w Kielcach: 18:32
Dzień trwa 12 godzin 3 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godziny i 20 minut.
Imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla oraz Adamnan, Andrzej, Antoni, Bernardyna, Boguchwała, Bogufała, Jan, Konstancjusz, Krzysztof, Lina, Linus, Liwiusz, Piotr, Pius, Poliksena, Wiercisław, Zofia, Pola
*****
Przysłowie na dziś:
„Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Spadającego Liścia
Międzynarodowy Dzień Języków Migowych
*****
CZWARTEK, 23 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1914 r. – CZARKOWY koło STAREGO KORCZYNA
O godzinie 14.00 2 pluton 3 kompanii I batalionu, dowodzony przez Czesława Młota-Fijałkowskiego pomaszerował do wsi Czarkowy z zadaniem obsadzenia węzła dróg i przygotowania kwater dla reszty batalionu. Legioniści nie wiedzieli, że kilka godzin wcześniej wieś została zajęta przez rosyjską kawalerię w sile 200–300 szabel. Pluton Młota został oskrzydlony i ostrzelany ogniem ciężkich karabinów maszynowych. Dowódca plutonu dwukrotnie słał łączników do batalionu z informacją o zajęciu Czarkowów przez Rosjan i z prośbą o wsparcie.
Legioniści zajęli stanowiska w głębokim rowie wzdłuż drogi i utrzymali je przez kilka godzin, aż do nadejścia odsieczy. Rosjanie nacierali pieszo, idąc ramię w ramię. Obrońcy prowadzili celny ogień mocno przerzedzając szeregi nacierających. Ci jednak prowadzili także celny ogień. W pewnym momencie Rosjanie użyli karabinów maszynowych Maxim wz. 1910. W ciągu pięciu minut od ich ognia poległo 7 legionistów, a kilku następnych zostało rannych.
Po kilku minutach karabiny maszynowe umilkły. Być może ich obsługi zostały wystrzelane. Gdy nacierający podeszli na 100 m okazało się, że pozostało ich około 80. Odsieczy nadal nie było. Z plutonu pozostało wtedy „dwunastu żywych i całych”. Gdy niektórzy rosyjscy żołnierze podeszli na 20 m, Młot zrozumiał, że zbliża się kres walki. Odłożył karabin, odpiął pochwę szabli, aby nie przeszkadzała, obnażył szablę i wziął do ręki rewolwer. Podał, jak sądził, ostatnią komendę: „Chłopcy, skupić się koło mnie. Jak ginąć to nie marnie! ”. Po chwili śmiertelnej ciszy obrońcy zauważyli, że rosyjscy żołnierze zaczęli uciekać. Żywych i całych pozostało 11 legionistów. Po przyjściu odsieczy w postaci 1 kompanii IV batalionu, która po zachodzie słońca trafiła na pobojowisko „po zapachu krwi”, legioniści Młota opuścili pozycję, mając już tylko ogółem ok. 50 naboi. Ciała poległych zabrali ze sobą i pochowali na cmentarzu w Gręboszowie.
1928 r. – PIŃCZÓW: do miasta przyjechał prezydent – prof. Ignacy Mościcki. Powitanie przez władze miasta było o ósmej rano, potem prezydent wstąpił do kościoła witany przez proboszcza Aksamitowskiego, a po godzinie wraz ze świtą odjechał specjalnym pociągiem do Wiślicy, by stamtąd udać się do wsi Czarkowy na odsłonięcie pomnika ku chwale Legionistów I Brygady.
1943 r. – GOZDAWA: oddział partyzancki Antoniego Hedy ‘Szary” opanował wioskę niemieckich kolonistów. Nadgorliwcy zostali ukarani chłosta. Zabrano broń.
1946 r. KIELCE: w drodze do szkoły na Czarnowie został zastrzelony ksiądz Stanisław Ziółkowski, proboszcz parafii Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach, były kapelan AK. Zbrodni dokonał 19-letni Bolesław Bajer, funkcjonariusz MO w Kielcach. Oddał pięć strzałów, z których ostatni – już do martwego księdza. W pogrzebie, który okazał się manifestacją, uczestniczyło 20 tysięcy ludzi i 100 księży. Zabójca po schwytaniu został skazany na 10 lat więzienia, z czego na mocy amnestii zmniejszono mu karę o 1/3, a w 1950 roku został ułaskawiony przez B.Bieruta.
CZWARTEK, 23 WRZEŚNIA: W POLSCE
1492 r. – Jan I Olbracht został koronowany na Wawelu na króla Polski.
1648 r. – powstanie Chmielnickiego: rozpoczęła się bitwa pod Piławcami.
1651 r. – powstanie Chmielnickiego: nierozstrzygnięta bitwa pod Białą Cerkwią.
1699 r. – z terytorium Polski było widoczne całkowite zaćmienie Słońca.
1771r. – Konfederacja barska: zwycięstwo wojsk rosyjskich w bitwie pod Stołowiczami.
1805 r. – Papież Pius VIII utworzył diecezję lubelską.
1922 r. – Sejm RP podjął uchwałę o budowie portu w Gdyni, jednej z najważniejszych inwestycji przemysłowych II RP. Wobec trudności swobodnego korzystania z portu w Wolnym Mieście Gdańsku władze RP postanowiły wybudować niezależny port, dający możliwość nieskrępowanego niczym dostępu do morza.
1939 r. – Polskie Radio nadało ostatnie przemówienie Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
1944 r. – zakończenie walk powstańczych na Czerniakowie.
1976 r. – w Warszawie powstał Komitet Obrony Robotników, mający na celu niesienie pomocy robotnikom represjonowanym po protestach w Radomiu, Ursusie i Płocku. Na czele KOR stanęli: Jacek Kuroń, Antoni Macierewicz, ks. Jan Zieja, Piotr Naimski, Wojciech Ziembiński, Zofia i Zbigniew Romaszewscy oraz Adam Michnik.
1991 r. – w Poznaniu odbył się pierwszy polski koncert zespołu Deep Purple.
CZWARTEK, 23 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 8:00 – Warszawa: konferencja prasowa posła Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego pt. „45 rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników”