Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach ma już 70 lat. Z tej okazji pracownicy spółki oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej mszy świętej w kościele św. Wincentego Pallotiego w Kielcach.
Renata Gruszczyńska, prezes spółki podkreśla, że przyszłością firmy jest ciągły rozwój oraz inwestycje w nowoczesny i ekologiczny tabor.
– Uważam, że powinniśmy iść w stronę przyszłości, a przyszłość to ekologiczny transport. Nasze działanie będziemy ukierunkowywać właśnie w tę stronę. Jestem zdania, że kolejnym celem dla MPK powinno być pozyskanie młodej energicznej kadry, która będzie chciała związać się z nami, na co najmniej, następne 70 lat – powiedziała prezes.
Bogdan Latosiński, przewodniczący rady nadzorczej spółki pracowniczej Kieleckie Autobusy zwrócił uwagę że funkcjonowanie spółki jest ściśle związane z historią miasta.
– Były takie chwile kiedy zapotrzebowanie na transport było bardzo duże, tak było m.in. w latach 70. I 80. XX w., kiedy nastąpił boom na potężne inwestycje w Kielcach i przyrost liczby mieszkańców. To także potęgowało zapotrzebowanie na rozbudowany transport publiczny, cała nasza historia jest związana z dziejami miasta z ostatnich kilkudziesięciu lat. Nie zapominajmy, że MPK przez ten czas kilkukrotnie przekształcało się będąc nawet przez jakiś czas przedsiębiorstwem wojewódzkim – przypomina Bogdan Latosiński.
Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że jubileusz to niepodzielny sukces przede wszystkim ludzi pracujących i związanych przez ostatnie kilkadziesiąt lat z MPK.
– Od 20 lat jestem związany z załogą MPK i potwierdzam, że najważniejsi są ludzie. To, że myśląc o swoich miejscach pracy i utrzymaniu swoich rodzin, potrafią mieć na uwadze także dobro społeczne. Są świadomi tego, że dla Kielc jedynym sprawdzonym źródłem transportu publicznego mogą być autobusy. Ludzie pracujący w tej firmie przez ostatnie 70 lat bardzo dobrze wywiązywali się ze swojej służby dla społeczeństwa. Cieszy mnie to, że udało im się przetrwać także trudne czasy, jak np. okres strajków. Walki o tym by miasto miało swojego przewoźnika – mówił senator.
Poseł Andrzej Kryj z PiS podkreśla, że sukces MPK jest zbudowany na fundamencie sprawnej i sprawdzonej załogi.
– To ludzie przepełnieni etosem pracy, dla których przedsiębiorstwo, w którym pracują jest bardzo ważne. Pokazali to m.in. podczas strajku, gdy walczyli o utrzymanie miejsc pracy. Pokazują to także dzisiaj, stając wobec współczesnych wyzwań wymagającego rynku komunikacyjnego. Dobry sprzęt to nie wszystko. Potrzebni są także lojalni i kompetentni pracownicy. Przyszłość może różnie się ułożyć, jednak widząc i znając zaangażowanie pracowników MPK jestem przekonany, że firma ma przed sobą szanse na dalszy rozwój – mówił.
Poseł Marzena Okła-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej przyznaje, że firma ma przed sobą świetlaną przyszłość.
– Nic nie dzieje się bez ludzi. Tylko ich determinacja i chęć pracy pozwalają na osiągnięcie sukcesu. W przypadku MPK to co do tej pory udało się wypracować jest możliwe dzięki całej rzeszy ludzi. Widać, że firma ma bardzo duże szanse na jeszcze większy rozwój. A z tego co widać, firma na pewno sprosta wszystkim wyzwaniom, które przed nią stoją – powiedziała.
Prezydent Kielc, Bogdan Wenta, wskazał, że MPK to jedna z najważniejszych spółek miejskich mająca duży wpływ na rozwój i funkcjonowanie miasta.
– Miasto to żywy organizm, a sukces i rozwój MPK przez ostatnie 70 lat to przede wszystkim sukces miasta. Dziś stoimy przed wyzwaniem usprawniania transportu publicznego. Z kolei na rozwój komunikacji publicznej składa się wiele elementów, jak rozwój infrastruktury drogowej, poprawa warunków prac pracowników spółki oraz tabor autobusowy, który powinien być dostosowywany do współczesnych wymogów – mówił prezydent.
Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc wskazała, że obchodzony dziś jubileusz wpasowuje się w obecne działania władz miasta.
– Bardzo się cieszę, że akurat dzisiaj, w europejskim Dniu Bez Samochodu, świętujemy jubileusz przedsiębiorstwa, które świadczy tak ważne usługi w przestrzeni publicznej. Komunikacja publiczna to jeden z kluczowych filarów, na których opiera się funkcjonowanie miasta. Jest to jedna z tych usług publicznych, która powinna stać na jak najwyższym poziomie – mówiła wiceprezydent.
Firma działa nieprzerwanie od 1951 roku. Początkowo tabor autobusów składał się z pięciu pojazdów obsługujących cztery linie. Aktualnie MPK dysponuje 200 pojazdami, obsługującymi 54 linie miejskie i 7 podmiejskich – komercyjnych.