Tak zmotoryzowani nie byliśmy w Polsce jeszcze nigdy. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego po polskich drogach porusza się już ponad 30 mln pojazdów silnikowych. Można wręcz zaryzykować twierdzenie, że własny samochód ma dziś w zasadzie każdy obywatel naszego kraju w wieku produkcyjnym.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy w dzisiejszych czasach da się żyć bez samochodu? Czy można go czymś zastąpić?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 22 września, 265 dzień roku.
Do końca roku zostało 100 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:27
Zachód słońca w Kielcach: 18:34
Dzień trwa 12 godzin 7 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godziny i 16 minut.
Imieniny obchodzą: Joachim, Maurycy, Tomasz oraz Bazyla, Daria, Digna, Eksuperiusz, Emeryta, Emmeram, Emmeran, Feliks, Ignacy, Imbram, Innocenty, Jonasz, Józefa, Kandyd, Prosimir, Tacjusz, Wiktor, Witalis
*****
Przysłowie na dziś:
„Jeśli jasny Maurycy, to rad w zimie wiatr ryczy”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Nosorożca
Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy
Światowy Dzień bez Samochodu
*****
ŚRODA, 22 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – CIERNO k/Jędrzejowa:
Oddział Zygmunta Chmieleńskiego, liczącemu już 500 ludzi, ścigany jest przez moskiewskie kolumny idące z Kielc, Piotrkowa i Częstochowy i usiłujące go otoczyć w okolicy Szczekocin. Polski oddział zręcznym manewrem wydostał się z okrążenia, ale ostatecznie musiał podjąć walkę z kolumna marszową Czengierego z Kielc. Do walki doszło pod Ciernem między Nagłowicami a Warzynem. Siły moskiewskie wynosiły 5 rot piechoty, 2 szwadrony jazdy, 50 kozaków oraz 2 działa i oddział rakietników.
Chmieleński rozstawił swoja piechotę na równinie między Ciernem a Jędrzejowem. Obłożony ogniem powstańczy oddział cofał się, ale w sposób zorganizowany. Odparto nawet kilka szturmów moskiewskiej kawalerii kładąc przy tym trupem 10 poległych a 20 rannych.
Oddział polski opuścił plac boju w całkowitym porządku. W odwrocie nie stracono ani jednej sztuki broni. Przypadkiem tylko odciętych było kilkudziesięciu jazdy, ale ci niebawem znaleźli się znowu przy oddzielę.
1914 r. – SZCZYTNIKI: w dniu 22 września Rosjanie grupowali się w Szczytnikach (gmina Wiślica) nad Nidą. . Komendant Józef Piłsudski postanowił zaatakować w nocy z 22 na 23 września. Ułani Beliny wycięli niemal cały oddział moskiewski. Rozwścieczony nieprzyjaciel zaatakował Polaków z całą mocą i walki trwały cały kolejny dzi9eń.
1943 r. – WŁOSZCZOWSKIE: patrol z oddziału partyzanckiego Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego „Marcin”, dowództwem ppor. Przemysława Schutza „Ludwik” urządzili zasadzkę na skraju lasu pomiędzy Kluczewskiem, a Brześciem. Na miejscu zginęli dwaj agronomowie niemieccy zarządzający majątkami ziemskimi na terenie Powiatu Jędrzejowskiego (w jego skład wchodził teren dawnego powiatu włoszczowskiego).
ŚRODA, 22 WRZEŚNIA: W POLSCE
967 r. – zwycięska bitwa Mieszka I z Wichmanem i Wolinianami.
1364 r. – uczta u Wierzynka z udziałem Kazimierza Wielkiego
1919 r. – oddziały polskie wyparły bolszewików z Połocka.
1929 r. – Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w kraju transmisję radiową z meczu piłkarskiego (Wisła-Cracovia).
1939 r.:
– zwycięska bitwa 101 pułku ułanów z sowieckimi oddziałami pancernymi pod Kłodziowcami.
– kapitulacja Lwowa. Wbrew ustaleniom między dowództwem polskim a Sowietami, około dwóch tysięcy oficerów polskich zostało internowanych.
– w Brześciu nad Bugiem odbyła się „defilada zwycięstwa” oddziałów Wehrmachtu i Armii Czerwonej.
1940 r. – w nocy z 21 na 22 września do obozu Auschwitz przywieziono więźniów z tzw. drugiego transportu warszawskiego, wśród których byli rtm. Witold Pilecki i Władysław Bartoszewski.
1953 r. – ogłoszono wyrok w procesie pokazowym ordynariusza kieleckiego bp. Czesława Kaczmarka, aresztowanego przez komunistów 8 stycznia 1951 r. Hierarcha został skazany na 12 lat więzienia za kolaborację z Niemcami, usiłowanie obalenia ustroju PRL i propagandę na rzecz waszyngtońsko-watykańskich mocodawców. Biskup zwolniony został w 1955 r. Zmarł 26 sierpnia 1963 r. i pochowany został w podziemiach Katedry Kieleckiej.
1975 r. – premiera filmu Noce i dnie w reżyserii Jerzego Antczaka.
1980 r. – założono Niezależne Zrzeszenie Studentów.
ŚRODA, 22 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 11:00 – Warszawa: Konferencja prasowa Ministerstwa Infrastruktury oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dotycząca kampanii pt. „Czy to Cię tłumaczy?”, z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera