Promocja muzyki organowej, ukazanie jej piękna, ale także wykorzystanie potencjału organów w kieleckiej Bazylice Katedralnej. W niedzielę rozpocznie się w tej świątyni Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
– Jest to już ósma edycja wydarzenia – informuje Paweł Wróbel, koncertujący organista i pedagog, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach, szef artystyczny festiwalu.
– Pomysł zrodził się w 2014 roku. Chcieliśmy kontynuować ideę, którą zapoczątkował nieżyjący już organista Jerzy Rosiński. Ważnym pretekstem do organizacji imprezy w tym roku jest przebudowa organów. Ponieważ po zakończeniu prac nabrały nowego brzmienia, stwierdziliśmy że warto też zaprosić artystów z zagranicy. Przyjadą Urlich Walther z Austrii oraz organista polskiego pochodzenia, Karol Gołębiowski, który od lat 80. XX wieku mieszka w Brukseli – wyjaśnia.
Organy w kieleckiej katedrze zostały oddane do użytku w sierpniu tego roku. Wcześniej przeszły przebudowę. Ksiądz Michał Olejarczyk podkreśla, że to wyjątkowy instrument.
– To jest nasza perła, skarb, nie tylko w diecezji, ale także w całym regionie świętokrzyskim. Są to organy koncertowe, na skalę europejską, najlepszy instrument nie tylko w Kielcach, ale i w całej diecezji. Remont tych organów, finalizacja tego dzieła, zbiegła się w czasie z końcem obchodów jubileuszu 850-lecia fundacji katedry. Myślę, że ten instrument jest taką koroną w tej wyremontowanej świątyni – dodaje.
Festiwal będzie okazją do zaprezentowania możliwości instrumentu i, jak podkreśla ksiądz Michał Olejarczyk, muzyka ta zabrzmi na żywo.
– Zapraszamy na przeżycie czegoś, czego się dzisiaj rzadko słucha, a jednak jest to dzieło, którym warto się pochwalić i zaprezentować tego największego króla instrumentów, jakim są organy piszczałkowe – mówi.
W programie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej znalazło się pięć koncertów. Odbędą się w kolejne niedziele, począwszy od najbliższej, 26 września. Paweł Wróbel zapewnia, że będzie okazja posłuchać znakomitych muzyków.
– W tym roku wystąpią bardzo ciekawi artyści, którzy koncertują nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Na pierwszym koncercie, 26 września, wystąpi wybitny organista młodego pokolenia, Urlich Walter. Pochodzący z Niemiec, laureat prestiżowych konkursów organowych, występował w ramach wielu międzynarodowych festiwali organowych na świecie, jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu w Austrii – przedstawia.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Wstęp wolny.
Kolejne wydarzenia: 3 października – wystąpią kielczanie: Katarzyna Sroka – szpinet, Grzegorz Kustra – obój, Renata Drozd – sopran, siostra Hanna Szmigielska – szpinet, Mariusz Bednarz – baryton i Paweł Wróbel – organy, 10 października – Michał Markuszewski (Warszawa) – organy, 17 października – Tomasz Ślusarczyk (Kraków/Warszawa) – trąbka, Ireneusz Wyrwa (Warszawa) – organy, 24 października – Karol Gołębiowski (Bruksela) – organy.