Cztery Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, czyli tzw. małe Centra Nauki Kopernik, powstaną w naszym województwie. Będą zlokalizowane w Starachowicach, Ostrowcu, Końskich i Staszowie. W całym kraju będą 32 takie ośrodki.
SOWA – jak w skrócie nazywa się projekt, daje dzieciom i dorosłym szansę na samodzielne odkrywanie nauki. Centrum Nauki Kopernik przekaże każdej placówce wystawę, czyli kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Będą też wskazówki, jak zbudować odpowiednią przestrzeń oraz zestawy zawierające instrukcję zadań do wykonania przez zwiedzających i potrzebne materiały.
W Starachowicach, przed laty organizowany był Festiwal Nauki, podczas którego młodzi ludzie mogli pokazywać własne osiągnięcia naukowe – przypomniał poseł Krzysztof Lipiec.
– Teraz młodzież będzie miała okazję do poszerzania wiedzy w atrakcyjny sposób. Mini Centra Nauki zostały wpisane do Polskiego Ładu, a Starachowice weszły w program pilotażowy.
SOWA będzie się mieściła w hali lejniczej, która zostanie do tego celu specjalnie przygotowana – Muzeum Przyrody i Techniki dostosuje ja do potrzeb osób niepełnosprawnych, a całe wyposażenie przekaże Centrum Kopernik – informuje dyrektor starachowickiej placówki Paweł Kołodziejski.
– Projekt będzie realizowany przez pięć lat, otrzymamy wyposażenie i wsparcie merytoryczne projektu. W ten sposób podniesiemy nasz potencjał edukacyjny, bo ze Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności będą mogli korzystać wszyscy nasi goście, nie tylko dzieci i młodzież – mówi.
Strefa ma być dostępna dla odwiedzających w dni otwarcia muzeum, a więc także w soboty i niedziele. Do jej obsługi zatrudnione zostaną dwie osoby, które przejdą szkolenie w Centrum Nauki Kopernik, aby w jak najbardziej interesujący sposób prowadzić zajęcia.
Prezydent Marek Materek uważa, że SOWA może stać się magnesem przyciągającym do muzeum i do Starachowic turystów z całego kraju.