Kielczanie znaleźli się w gronie laureatów 21. edycji programu Mistrz Mowy Polskiej. O laury walczyło 10 osób, w tym gronie byli między innymi artyści, aktorzy czy dziennikarze.
Gala finałowa odbyła się w poniedziałek (20.09) w Kieleckim Centrum Kultury.
– To była wyjątkowo ciekawa uroczystość – tak po zakończeniu wieczoru powiedziała Danuta Hanna Jakubowska, dyrektor do spraw promocji programu Mistrz Mowy Polskiej.
Rzadko to się zdarza
– Ciekawa, że mimo że cztery osoby nie mogły przyjechać, a wiadomo nieobecni nie mają racji, to widać, że jurorzy podołali temu trudnemu zadaniu, i wygrali ci, którzy zasłużyli swoją pracą, tym jak operują językiem polskim na ten bardzo zaszczytny tytuł. Jestem bardzo szczęśliwa, że aż dwie osoby z Kielc zostały wyróżnione, co rzadko się zdarza, ale jest to bardzo piękne i przyjemne – zaznaczyła.
W 2021 roku nominowani do tytułu Mistrza Mowy Polskiej zostali: Marek Brzeziński – dziennikarz prasowy i radiowy, wykładowca akademicki, Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor książek i tekstów ponad 150 piosenek (m.in. „Sen o Warszawie”, Jerzy Kisielewski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, były korespondent współpracujący z francuską Agence France Presse (AFP) oraz włoską ANSA, Agnieszka Kunikowska – dziennikarka PR, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna, Marta Lipińska – aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna, Dawid Ogrodnik – aktor filmowy i teatralny, Krystyna Prońko – piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka i pedagog muzyczny, Michał Wawrykiewicz – adwokat, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy Komitetu Obrony Sprawiedliwości oraz przedstawiciele regionu świętokrzyskiego: Kama Kępczyńska-Kaleta (Kielce) – muzyk, przedsiębiorca, trener biznesowy i Edward Rzepka (Kielce) – prawnik i polityk, adwokat, poseł na Sejm w latach 1989-1993, w latach 1993-2001 sędzia Trybunału Stanu.
Na galę nie dotarli: Marek Gaszyński, Dawid Ogrodnik, Krystyna Prońko i Marta Lipińska. Pozostali nominaci mieli 2,5 minuty na zaprezentowanie swojego wystąpienia. Każdą prezentację oceniało jury złożone z językoznawców, profesorów polskich uczelni.
„Jestem wyjątkowo dumna i szczęśliwa”
Ich zdaniem Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej otrzymał Marek Gaszyński. Tytuły Mistrzów Mowy Polskiej otrzymali: Jerzy Kisielewski, Agnieszka Kunikowska i Edward Rzepka.
Profesor Halina Zgółkowa, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Warszawie powiedziała, że komisja miała trudne zadanie.
– Wszyscy byli wspaniali i to było dla nas wyjątkowo trudna sytuacja, ale zdecydowały nasze głosy, które się rozłożyły. Wybraliśmy chyba najlepszych, co chyba pokrywa się z odczuciami publiczności. Jesteśmy wzruszeni wystąpieniami wszystkich nominatów – wyjaśniła.
Wręczony został także tytuł Mistrza Mowy Vox Populi, o przyznaniu którego decydowało głosowanie publiczności. To wyróżnienie trafiło do Kamy Kępczyńskiej-Kalety, która nie kryła radości z tego powodu.
– Na stronie Mistrza Mowy Polskiej Można było podejrzeć, kto jest w czołówce Vox Populi – ja byłam mniej więcej na trzecim miejscu, za panią Agnieszką Kunikowską i Krystyną Prońko, więc nawet byłam zaskoczona, że byłam tak wysoko. Ale jest to ogromne wyróżnienie i bardzo dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos. Aż takiego sukcesu się nie spodziewałam, tak że jestem wyjątkowo dumna i szczęśliwa – przyznała.
Głosami publiczności zostali także wybrani laureaci tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom życia publicznego, mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny. Te laury powędrowały do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach oraz do vlogu językowego Mateusza Adamczyka.
Mistrzowie zasiedli także na widowni
Podczas gali wręczone zostały także dwa Złote Laury Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Pierwszy trafił do nieobecnego w Kielcach Tadeusza Daszkiewicza. Natomiast drugi otrzymała Barbara Młynarska-Ahrens – siostra Wojciecha Młynarskiego, która od 50 lat mieszka w Szwajcarii, a od 35 lat prowadzi tam Klub Miłośników Żywego Słowa – cykliczne spotkania z twórcami literatury polskiej i sztuki.
Podczas gali nie mogło zabraknąć laureatów tytułu Mistrz Mowy Polskiej sprzed lat. Byli obecni m.in. Anna Seniuk, Katarzyna Pakosińska, Jarosław Gugała, Marta Szewczyk, Małgorzata Tułowiecka czy Edward Marszałek. Galę poprowadził dziennikarz Polskiego Radia, także laureat Mistrza Mowy Polskiej – Paweł Sztompke.
Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski program, w czasie którego wybierani są ludzie, posługujący się językiem polskim z prawdziwą maestrią i pasją. Pierwsze tytuły zostały wręczone w 2001 roku, a wówczas wśród laureatów byli: Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Jeremi Przybora, Bohdan Tomaszewski, Barbara Wachowicz i Krystyna Czubówna.