Został wykonany w połowie lat 90. Do dziś stoi w miejscu przeprawy promowej i od lat wita wszystkich odwiedzających najmniejsze miasto w Polsce. Mowa o pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, który w najbliższych dniach zostanie zdemontowany.
Jak informuje Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca, rewitalizacja miasteczka wchodzi w decydująca fazę. Jednym z jej elementów jest remont niemal 30-letniego pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
– Figura marszałka będzie oddana do pracowni konserwatorskiej. Ponadto obiekt zyska nowy cokół i postument. Na 11 Listopada pomnik powinien już wrócić na swoje historyczne miejsce w całej swojej nowej okazałości – zaznacza burmistrz.
Pomnik Piłsudskiego to mierząca 2,70 m postać z brązu oparta o szablę umieszczona na trzymetrowym postumencie z tablicą informującą, że „w tym miejscu w dniach 23, 24, 27 września 1914 w ciężkich bojach przeprawił się przez Wisłę 1. Pułk Piechoty Legionów”.
Burmistrz Opatowca przypomina, że pomnik marszałka powstał w roku 1994 na 80-lecie jego pierwszych bojów na ziemi opatowieckiej, w miejscu, gdzie wtedy komendant Piłsudski przeprawiał się ze swoimi wojskami wielokrotnie z Opatowca do Ujścia Jezuickiego, gdzie toczył swoje boje.
– I dziś stoi na brzegu wiślanej skarpy, patrząc na styk dwóch rzek: Wisły i Dunajca. I patrzy tym swoim okiem z brzemieniem tysiącletniej historii państwa polskiego, no i zapewne z nadzieją na dalsze długie lata naszej państwowości – zaznacza.
Tu Piłsudski dozorował przeprawę, sam się przeprawiał ostatni, zaziębił się i był leczony na plebanii.
Głównym inicjatorem budowy tego pomnika był przedwojenny oficer Stanisław Parlak. Postument był pierwszym pomnikiem w Polsce przedstawiającym całą postać Piłsudskiego.
W Opatowcu ma powstać także ścieżka rekreacyjna wzdłuż nadbrzeża Wisły oraz taras widokowy obok tamtejszego urzędu gminy. Aktualnie trwają prace przy modernizacji Rynku. W ramach inwestycji przewiduje się m.in. utworzenie miejsc postojowych obok ośrodka zdrowia, budowę siłowni zewnętrznej, wykonanie nowej wiaty przystankowej oraz „mini-bazarku”.
Rewitalizacja Opatowca ma zakończyć się do końca roku. W sumie będzie kosztowała ponad 4 mln zł. Gmina pokryje tylko 10 proc. tej kwoty. Pozostałe pieniądze to dofinansowanie unijne, a także dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.