Na Placu Artystów w Kielcach, rozpoczęła się akcja promocyjna, zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały filmy promujące właściwe postawy ekologiczne w zakresie ochrony przyrody.
Jak powiedział Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochronny Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, akcja ma charakter edukacyjny oraz jubileuszowy.
– Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Kielc i regionu na kwestię ochrony środowiska za pomocą trochę innej formy przekazu – poprzez filmy, quizy czy wystawy prac dzieci, które zostały przygotowane w ramach programu „Czyste Świętokrzyskie”. Przy okazji obchodzimy także trzecią rocznicę wprowadzenia programu „Czyste Powietrze” i chcemy pokazać, co do tej pory osiągnęliśmy. W powietrzu, którym oddychamy, mamy już o 220 ton mniej pyłów najdrobniejszych, PM 2,5. Pyłów nieco większych, PM 10, jest mniej o 250 ton. To duży sukces ekologiczny i finansowy – wyjaśniał prezes WFOŚiGW.
Ryszard Gliwiński dodał, że region świętokrzyski jest jedynym województwem w Polsce, z obszaru którego wszystkie gminy przystąpiły do współpracy przy realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”.
– WFOŚiGW otrzymuje coraz więcej wniosków. Do tej pory złożono ich ponad 17 tys., a co warte podkreślenia, mamy najmniejszą w całym kraju liczbę odrzuconych wniosków. Pragniemy jednak, by było ich jeszcze więcej, dlatego stale wychodzimy naprzeciw mieszkańcom regionu, upraszczając ten program – powiedział.
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Anna Krupka zaznaczyła, że wszystkie działania, podejmowane w celu poprawy świadomości ekologicznej, zasługują na wyróżnienie.
– Program „Czyste Powietrze” to bardzo ważna inicjatywa, na którą rząd przeznacza ogromne środki. To, jakim powietrzem oddychamy, ma bezpośredni wpływ na jakość naszego życia, na zdrowie Polaków, ale także na środowisko naturalne, które stanowi wielki kapitał naszego regionu. Program ten zasługuje na promocję, co widać w dotychczasowych osiągnięciach WFOŚiGW. Dzisiaj rozpoczęliśmy kolejną edycję eko-kina, czyli połączenia rozrywki z edukacją – mówiła wiceminister.
Senator Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Słoń, zwrócił uwagę na fakt, że inicjatywy takie jak ta, powoli stają się nową tradycją.
– Program „Czyste Powietrze” jest wdrażany z sukcesami już od trzech lat. Przez ten czas udało się doprowadzić do zawarcia kilkunastu tysięcy umów na dofinansowanie do ekologicznych źródeł energii. Eko-kino powoli staje się nową, świecką tradycją, która pomaga dotrzeć do dzieci i młodzieży, a przez nie do reszty społeczeństwa. Wyjście na zewnątrz z takimi inicjatywami to dobry pomysł, ponieważ dzięki temu, wielu ludzi przekonuje się, że warto zainwestować w otaczające nas środowisko. Zaczynając choćby od termomodernizacji domu, wymienić „kopciucha” na nowy piec, wybudować zbiornik na wodę deszczową czy zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne – mówił senator.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty ocenił, że ta i podobne akcje są bardzo ważne w procesie edukacji młodzieży szkolnej.
– Warto zadbać, by młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze aż tak wyrobionych nawyków dbania o środowisko, zostali ukierunkowani na działanie i myślenie proekologiczne. Przy okazji, dzieci i młodzież, wracając do domu przekazują tę wiedzę swoim rodzicom, mówiąc im na przykład o korzyściach, płynących z wymiany pieca na nowy, albo że warto raz na jakiś czas skorzystać z publicznych środków transportu, roweru, hulajnogi lub po prostu pieszego spaceru – podkreślił kurator.
Biorący udział w wydarzeniu wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak, także wskazał, że edukacja proekologiczna jest inwestycją w przyszłość.
– To od tego, co dzisiaj robimy i czego uczymy nasze dzieci, zależy w dużej mierze przyszłość następnych pokoleń. Im więcej będziemy podejmować takich działań uświadamiających wśród młodzieży, tym nasza przyszłość będzie lepsza – powiedział wicewojewoda.
Podczas wydarzenia prezentowano filmy promujące właściwe postawy ekologiczne w zakresie ochrony przyrody, a także współpracę pomiędzy Rządem RP, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w zakresie wdrażania programu „Czyste powietrze”, a także innych programów wspólnie wdrażanych.
W ramach wydarzenia doradcy energetyczni oraz pracownicy Funduszu organizowali konkursy dla wszystkich grup wiekowych, dotyczących ochrony powietrza, odnawialnych źródeł energii i szeroko pojętej ekologii. Nagrodami w konkursie były sadzonki drzew, które będą miały wpływ na poprawę jakości powietrza, a także zwrócą uwagę mieszkańców województwa świętokrzyskiego na konieczność troski o ekosystem.