Otwarcie wystawy prac młodzieży, poświęconych żołnierzom ziemi świętokrzyskiej walczącym na Westerplatte w 1939 roku, było ostatnim wydarzeniem wpisującym się w działania Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”. Wernisaż odbył się dziś (20 września) w samo południe, w Hufcu Pracy przy ulicy Kościuszki w Kielcach.
Komitet rozpoczął swoją działalność w marcu tego roku. Od samego początku przewodniczył mu biskup Marian Florczyk.
– Zostało zrealizowanych wiele inicjatyw, mających upamiętnić bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte, a pochodzili z ziemi świętokrzyskiej – mówi Magdalena Fogiel-Litwinek, zastępca wojewódzkiego komendanta Ochotniczych Hufców Pracy, członek komitetu.
– To jest działanie ogólnopolskie, ponieważ włączyła się szkoła z Ujazdu i OHP z Gdańska, ale największym zaangażowaniem wykazała się nasza młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach oraz z OHP. Uczniowie odwiedzili wiele grobów rozsianych po różnych miejscach województwa, zapalili znicze. Wychowawcy zadbali o to, by poznali historie tych Westerplatczyków – wymienia.
Wśród inicjatyw znalazły się również gra miejska zorganizowana w Kielcach, prelekcje prowadzone przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, rajd rowerowy w którym 30-ososbowa grupa pokonała 600-kilometrową trasę, by dotrzeć na Westerplatte, msze święte – na Westerplatte i w Kielcach.
Jak wyjaśnia Magdalena Fogiel-Litwinek, te działania były prowadzone przede wszystkim z myślą o młodych ludziach.
– Jeśli chodzi o OHP, to naszym patronem jest Jan Paweł II i jego słowa, że każdy z nas znajdzie w swoim życiu swoje Westerplatte, o które trzeba będzie zawalczyć, które będzie ważne. Chcemy pokazywać młodzieży, że mamy swoich bohaterów, naszych lokalnych, w województwie świętokrzyskim, którzy nie zawahali się i oddali swoje życie za Ojczyznę – podkreśla.
Ksiądz ppor. Dariusz Jarliński, kapelan 101. Batalionu Lekkiej Piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz duszpasterz Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy uczestniczył w rajdzie rowerowym na Westerplatte. Wyjaśnił, że ta forma upamiętnienia Westerplatczyków wypływała z potrzeby jego serca.
– Jestem żołnierzem, więc patriotyzm, miłość do Ojczyzny, stanowią ważne miejsce w moim życiu. Boję się, że pamięć o wielkich dowódcach naszej Ojczyzny, o patriotach, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie, niestety trochę zamiera. Dlatego uważam, że upamiętnianie ich jest ważne i potrzebne, szczególnie mówienie o nich młodym ludziom, bo oni są naszą przyszłością. Dlatego, jeśli choć jedna z młodych osób zastanowiła się, co się stało 1 września 1939 roku, jak wielką tragedię przeżywała nasza Ojczyzna i jak wielu bohaterów oddało za nią swoje życie, to myślę, że ten cel już został osiągnięty – podkreślił.
Okazuje się, że młodzi ludzie znają tę historię.
– Walczyli o wolną Polskę, i może my sobie tego nie wyobrażamy, ale to było ogromne poświęcenie z ich strony – mówi Agnieszka, uczennica z OHP. Młodzież z tej szkoły między innymi w wakacje była pod pomnikiem na Westerplatte.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 12 w Kielcach także wiedzą o bohaterstwie obrońców Westerplatte.
– Trzeba o nich pamiętać, bo dzięki takim ludziom żyjemy w wolnym kraju – znaczył Mikołaj.
Magdalena Fogiel-Litwinek zapowiedziała, że działania rozpoczęte w tym roku przez Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, będą kontynuowane w przyszłym roku.