Twórcy wielu patentów, naukowcy i wynalazcy, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozpowszechnienia kopalni kruszców w Miedziance – Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, zostali dziś upamiętnieni w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Na budynku muzeum odsłonięto specjalną pamiątkową tablicę upamiętniającą braci Łaszczyńskich.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski podkreślił, że to niezwykle ważna uroczystość, także dla lokalnej społeczności gminy.
– To historyczne wydarzenie, na które czekaliśmy długie lata. Bracia Łaszczyńscy są uznawani za wybitnych naukowców. Prowadzili działalność górniczą – dokonali pierwszej elektrolizy, która doprowadziła do pozyskiwania miedzi i cynku, co rozsławiło to miejsce. Działali także społecznie. Stanisław, założył pierwszą w Chęcinach bibliotekę oraz sklep spółdzielczy. To dla nas to ważne, że wybrali akurat gminę Chęciny, jako miejsce do życia – zaznaczył burmistrz.
Jak dodał, gmina próbuje także zdobyć pieniądze, dzięki którym dla zwiedzających udostępnione zostaną sztolnie po kopalni miedzi.
W uroczystościach uczestniczył Michał Łaszczyński, wnuk Bolesława, który przypomniał że jego przodkowie przyczyni się do wznowienia wydobycia w kopalni w Miedziance.
– Po studiach dziadek oraz stryjeczny dziadek zajęli się m.in. metodami wydobywania i pozyskiwania miedzi metodą elektrolityczną. Poszukiwania źródeł surowca doprowadziły ich do Miedzianki, gdzie rozpoczęli prace w kopalni. Głównym wynalazcą był Stanisław Łaszczyński, który jest autorem wielu wynalazków i patentów. Jednak jego brat również uczestniczył w tych pracach – powiedział Michał Łaszczyński.
Jak mówił, obecny na uroczystościach senator Krzysztof Słoń, to szczególnie ważna chwila dla świętokrzyskiego świata naukowego.
– To wydarzenie upamiętnia Stanisława i Bolesława Łaszczyńskich, którzy byli związani z tym regionem i zajmowali się górnictwem miedzi. To osoby zasłużone dla polskiej nauki. Dobrze, że gmina Chęciny organizuje tego typu wydarzenia, bo to przypomina o ogromnym wkładzie tych, którzy przebywali i pracowali na tej ziemi – zaznaczył senator.
Wojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, podkreślił wpływ tego wydarzenia na edukację wszystkich mieszkańców regionu.
– Należy młodym mieszkańcom gminy i województwa przybliżyć sylwetki tych dwóch naukowców. To oni byli autorami pierwszego polskiego patentu z 1902 roku. Byli polskimi patriotami, za co Stanisław zapłacił najwyższą cenę. Bracia Łaszczyńscy bez wątpienia popchnęli polską naukę w zakresie górnictwa kruszcowego, do przodu – skomentował wojewoda.
Po oficjalnym odsłonięciu tablicy, w sali konferencyjnej odbyły się prelekcje dotyczące zarówno braci Łaszczyńskich, jak i kopalni w Miedziance.