Z bezpłatnych badań profilaktycznych dotyczących profilaktyki nowotworów mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Badania będą wykonywane podczas IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, które realizować będzie Świętokrzyskie Centrum Onkologii.
Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO informuje, że rocznie do szpitala z podejrzeniem nowotworów głowy i szyi zgłasza się około 400 osób, a połowa z nich niestety umiera, bo nowotwór był już na tyle rozwinięty, że medycyna była bezradna.
– Dysponujemy specjalistycznym sprzętem, mamy świetnych fachowców, ale jesteśmy bezsilni, gdy pacjent zgłasza się do nas w zaawansowanej, czwartej fazie choroby. Dlatego apelujemy do społeczeństwa, by nie lekceważyło nawet najmniejszych objawów i systematycznie kontrolowało stan swojego zdrowia – mówi Stanisław Góźdź.
Z badania 8 lat temu skorzystał m.in. Marek Walo. Jak mówi, badanie to uratowało mu życie. – Kilka lat temu przez dwa, trzy tygodnie utrzymywała mi się chrypka. Zgłosiłem się do laryngologa, a ten polecił mi pójść do szpitala na szczegółowe badania. W ŚCO lekarze pobrali mi wycinek i okazało się, że to rak złośliwy drugiego stopnia, co skutkowało wycięciem krtani. Dziś mówię przy pomocy protezy krtani, ale najważniejsze, że żyję, dodał Marek Walo.
Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przypomina, że nie należy lekceważyć chociażby takich objawów, jak utrzymująca się dłużej niż trzy tygodnie chrypka. – Podstawowe objawy na początku choroby są bardzo podobne do banalnych infekcji górnych dróg oddechowych. To może być ból gardła, chrypka, uczucie przeszkody, zawadzania, czy bólu przy przełykaniu. Zaniepokoić powinno nas również podkrwawianie z nosa, krwawiąca bolesna zmiana przy połykaniu w obrębie jamy ustnej, czy guz na szyi, dodał Sławomir Okła.
Jakub Spałek z Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO informuje, że w ramach programu, który w szpitalu realizowany jest od 3 lat, lekarze dotychczas zbadali ponad 6 tysięcy osób. Spośród nich u ponad 60 rozpoznali nowotwór głowy i szyi, a niektórzy pacjenci nie mieli jeszcze nawet objawów choroby.
By móc skorzystać z badania, wcześniej należy się na nie zarejestrować pod numerem telefonu 41 367 46 53.