Kiedy pytamy o akcje partyzantów w Łącznej wszyscy zgodnie odpowiadają, że było ich wiele. Ale …
Początek II wojny światowej mieszkańcom Łącznej (miejscowość pomiędzy Kielcami, a Skarżyskiem) kojarzy się z powołaniem do wojska kierownika szkoły Tadeusza Lirsza i nauczyciela Władysława Brodzika. To zresztą społeczność dzisiejszej szkoły stoi na straży pamięci o historii i jej bohaterach.
– Dla nas wojna rozpoczęła się 7 września 1939 roku. W tym dniu Łączna została zajęta przez okupanta – mówi Paweł Jarosz, nauczyciel historii z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej.
Kolejne lata okupacji to rozwój konspiracji i coraz liczniejsze akcje zbrojne. Niektóre z nich miały miejsce niedaleko od siebie i być może to powoduje, że popadły w zapomnienie.
– Akcja „Szarego” na stacji kolejowej i dwie akcje „Ponurego” na torach kolejowych odbywały się całkiem blisko siebie, choć w różnym czasie – mówi Paweł Jarosz.
– Ponieważ coraz mniej osób o nich pamięta to warto ponownie je przypomnieć – dodaje.
Radio Kielce w kolejny odcinku słuchowiska z cyklu Obrazy wojennych zdarzeń przypomina dwie akcje kolejowe partyzantów Jana Piwnika „Ponurego” przeprowadzone w nocy z 2 na 3 lipca 1943 r.