Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku odbywają się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. W Suchedniowie z tej okazji zorganizowano konferencję naukową, poświęconą szeroko rozumianym smakom, połączoną z promocją szóstych już „Zeszytów Suchedniowskich”.
Smak – szerokie pojęcie, od tego łączonego z jedzeniem poprzez estetykę po poczucie wolności, bo i o takim smaku można dziś posłuchać w Suchedniowie. Krzysztof Karbownik, koordynator merytoryczny konferencji „Jak smakuje wolność – kuchenne opowieści” przypomina, że wciąż Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbywają się pod hasłem odzyskania niepodległości:
– Konferencja pokazuje poczucie wolności i smaku w wielu aspektach – od kontekstów filozoficznych po zmiany na talerzu, jakie zaszły w polskiej kuchni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Można więc było między innymi prześledzić drogę od magnackiej kuchni, która mieściła się w innym budynku niż mieszkalny, po projekty nowoczesnych kuchni w blokach okresu dwudziestolecia międzywojennego. Innym poruszanym aspektem było poczucie wolności u chłopów z początku XX wieku. Konferencja jest dostępna w wersji on-line, a dziś towarzyszyła jej promocja „Zeszytów Suchedniowskich”, które zawierają materiały z ubiegłorocznej konferencji.
– Tradycją jest, że od kilku lat „Zeszyty Suchedniowskie” zawierają materiały pokonferencyjne. Dziś oddawane wydanie składa się w znacznej części z referatów wygłoszonych na poprzedniej konferencji. Początkowo w periodyku umieszczaliśmy materiały luźne, a z czasem pojawiały się materiały pokonferencyjne, eseje, teksty upamiętniające zmarłe osoby oraz komunikaty związane z Suchedniowem i społecznością gminy. To dzięki nim udaje się od kilku lat organizować konferencje i wydawać „Zeszyty” – dodaje Krzysztof Karbownik.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa Inicjatywna Pod Prąd we współpracy z samorządem Suchedniowa.