Od tygodnia, w różnych miejscach naszego regionu rozbrzmiewa muzyka sprzed wieków. Trwa festiwal II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Przed nami trzy ostatnie dni tego wydarzenia.
– Dziś (w piątek), o godzinie 18, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich rozpocznie się koncert na trzy klawesyny i orkiestrę – mówi siostra Hanna Szmigielska, pomysłodawczyni i koordynatorka festiwalu.
– Orkiestrą będzie Arte del Suonatori, a na klawesynach zagrają: Aline Zylberajch-Gester, Martin Gester i Marek Toporowski – dyrektor artystyczny festiwalu. To będzie na pewno piękny koncert – dodaje. Dodatkowo wystąpi Marta Gawlas na flecie traverso. Na program składają się kompozycje Jana Sebastiana Bacha.
Kolejne spotkanie z muzyką dawną w sobotę (18 września), o godzinie 18, także w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Tym razem wystąpi orkiestra Arte del Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera oraz soliści: Joanna Kreft na skrzypcach, a Maciej Łukaszuk na wiolonczeli.
Aby uczestniczyć w koncertach w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich trzeba mieć bezpłatną wejściówkę. Niestety wszystkie już zostały rozdane. Za to organizatorzy zaplanowali streaming – linki będzie można znaleźć na Facebooku festiwalu oraz na fanpejdżu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.
Tak samo będzie w przypadku wydarzenia, które zaplanowano na niedzielę, 19 września, na godzinę 15.
– Koncert Marka Toporowskiego na tak zwanych barokowych instrumentach klawiszowych: klawesynie, pianoforte i wirginale. Profesor zagra muzykę angielską, z Wysp Brytyjskich, napisaną na każdy z tych instrumentów. Pokaże ich specyfikę, różnice. To też będzie bardzo ciekawy koncert – zapewnia.
Natomiast zwieńczeniem II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej będzie koncert, który w niedzielę, o godzinie 17 odbędzie się w kieleckiej katedrze.
– To będzie wielki finał – zapowiada siostra Hanna.
– Zagra orkiestra Arte del Suonatori połączona z orkiestrą, która przez prawie cały tydzień pracowała na warsztatach w klasztorze na Karczówce. Będą soliści, wśród których jest nasza kielecka sopranistka Renata Drozd i połączone chóry: Chór Politechniki Świętokrzyskiej i Schola Cantorum Kielcensis. Oba przygotowane przez dr Małgorzatę Banasińską-Barszcz. To będzie fajny koncert, który łączy nasze lokalne siły oraz wybitnych artystów polskich i zagranicznych – podkreśla.
Publiczność usłyszy między innymi „Te Deum” Marca-Antoine Charpentiera.
– To jest fantastyczna, efektowna kompozycja, jeden z najczęściej opracowywanych tekstów muzyki katolickiej – mówi prof. Marek Toporowski.
– Jest utworem, który łączy w sobie niezwykłą błyskotliwość, potęgę, moc, dostojeństwo, z miejscami bardzo emocjonalnymi i lirycznymi. Muzyka francuska barokowa jest rzadko w Polsce wykonywana, więc myślimy, że to będzie ciekawe doświadczenie i jest to utwór, który dobrze zabrzmi w takim wnętrzu, jak kielecka katedra – dodał.
Wstęp na koncert do katedry jest wolny.