Prawie 40 tys. kości poległych pod Grunwaldem Krzyżaków przejdzie badania najnowocześniejszymi metodami. Naukowcy zbadają m.in. DNA uczestników bitwy i wykonają rekonstrukcje niektórych twarzy.
Kości zostały przekazane do badań antropologicznych Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie. Są to szczątki spod Grunwaldu, które odnaleźli archeolodzy w latach 60. i 80. XX wieku, zostały przebadane i od tego czasu leżały w magazynie Muzeum Warmii i Mazur. Teraz przejdą zupełnie inne badania, na które pozwala nauka XXI wieku.
Na podstawie badań DNA będzie można stwierdzić, skąd pochodzili i ile mieli lat uczestnicy bitwy, jak się odżywiali, na jakie choroby cierpieli, a po rekonstrukcji najlepiej zachowanych czaszek, będzie można spojrzeć w twarz Krzyżakowi.
Szczątki wydobyto z terenu kaplicy pobitewnej podczas badań wykopaliskowych. Ta lokalizacja daje pewność, że są to polegli Krzyżacy, bo kaplica była zbudowana właśnie przez stronę Zakonu. Przekazanie kości to efekt porozumienia podpisanego przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Muzeum Warmii i Mazur.