Muzyka barokowa wykonana na współczesnych instrumentach – to kolejna propozycja II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej. Koncert ten odbył się w czwartek w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Katarzyna Sroka, wicedyrektor placówki zwróciła uwagę, że ta propozycja festiwalowa różni się od innych.
– Ponieważ większość utworów muzycy zagrają na instrumentach współczesnych. To może wniesie trochę inny koloryt do całego festiwalu. Zabrzmi muzyka baroku, głównie baroku późnego, XVIII wieku, choć trafił się nam też jeden kompozytor z przełomu XVII i XVIII wieku – tłumaczyła.
Na scenie znalazł się jeden instrument dawny – klawesyn, ale i on tym razem został tak nastrojony, by współbrzmiał z dzisiejszymi fletem, obojem czy z altówką.
– To próba nawiązania dialogu między muzyką dawną, a współczesną – mówi Katarzyna Sroka.
– I też nawiązania dialogu między wykonawcami muzyki dawnej wykonywanej w sposób historyczny i muzyki dawnej wykonywanej współcześnie – zaznacza.
Zagrali znakomici artyści związani ze szkołą muzyczną, Filharmonią Świętokrzyską, a także kielecką katedrą.
II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej wciąż trwają. W piątek koncert odbędzie się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
– Będzie to koncert na trzy klawesyny i orkiestrę – mówi siostra Hanna Szmigielska, pomysłodawczyni i koordynator festiwalu.
– Orkiestrą będzie Arte del Suonatori, której muzycy są mistrzami podczas Academii Kielcensis. Na klawesynach zagrają: Aline Zylberajch-Gester, Martin Gester i Marek Toporowski – dyrektor artystyczny festiwalu. To będzie na pewno bardzo piękny koncert – podkreśla.
Niestety nie ma już wejściówek na to wydarzenie, ale będzie ono transmitowane na fanpejdżu festiwalu oraz na fanpejdżu Świętokrzyskie.
Jeden koncert zaplanowano na sobotę, a dwa na niedzielę – w tym finałowy, który o godzinie 17 rozpocznie się w kieleckiej katedrze. Wstęp wolny.