Na kieleckim Rynku odbyły się kolejne miejskie Targi Pracy. Zainteresowani mogli zapoznać się z licznymi propozycjami zatrudnienia z kraju i zagranicy.
Jak powiedział Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy, pandemia nie odcisnęła aż tak znaczącego piętna na regionalnym rynku pracy.
– Rynek pracy w województwie świętokrzyskim i w samych Kielcach przetrwał pandemię. Obecnie bezrobocie jest na tyle niskie, że możemy mówić o rynku pracownika. Zapotrzebowanie na kadry cały czas jest spore. Z kolei bezrobocie zarówno rejestrowane, jak i to mierzone statystykami europejskimi spada z każdym miesiącem. Według szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można mówić o wartościach na poziomie 7,5 proc. w regionie. Kielce to 5,4 proc. Możemy się spodziewać, że w kolejnym miesiącu liczby te będą jeszcze niższe – powiedział Zbigniew Brzeziński, z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Zbigniew Brzeziński zaznacza, że mimo pozytywnych wyników pandemia jednak nieco zmieniła rynek pracy.
– Wzrosło zapotrzebowanie na magazynierów, kurierów, i osoby zajmujące się logistyką oraz zdalną obsługą klienta. Co ciekawe widać również zapotrzebowanie na pracowników gastronomi. To wynika z faktu, że w czasie, gdy branża przeżywała zastój część osób stwierdziła, że nie będzie czekać na zakończenie lockdownu i przebranżowiła się. W momencie tzw. odmrożenia okazało się, że branża gastronomiczna czy hotelarska pilnie potrzebują wykwalifikowanych pracowników. Osobną grupę stanowią specjaliści z sektora IT. Rynek e-commerce przeżywał prawdziwy rozkwit w zeszłym roku i pomimo zniesienia obostrzeń nie zwalnia – wyjaśnia specjalista.
O zapotrzebowaniu na nowych pracowników mówił m.in. kierownik działu eksploatacji i transportu w kieleckim MPK, Jerzy Mel.
– Poszukujemy przede wszystkim kierowców autobusowych z prawem jazdy kategorii D. Na rynku obecnie brakuje wykwalifikowanych kierowców i to nie tylko w Kielcach. W tej chwili w spółce pracuje ok. 390 kierowców. My szukamy aktualnie 25 nowych oraz 4 mechaników. W przyszłym roku część pracowników odchodzi na emerytury. Jest to dość ciężki zawód i wymagający odpowiednich kwalifikacji – tłumaczył.
Osoby które odwiedziły kielecki Rynek miały różne wymagania.
– Szukam pracy jako kierowca ciężarówki na kategorię C+E. Z tego co widzę to ofert jest bardzo mało. W większości to praca wyjazdowa, co może pasować młodym. Brakuje propozycji dla osób starszych – ocenił zapytany kielczanin.
Według obserwacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy nie słabnie popyt na pracowników z branży medycznej, opiekuńczej, budowlanej, transportowej, a także w przetwórstwie przemysłowym. Poszukiwani są również specjaliści z branży finansowo-księgowej.
Zgodnie z danymi WUP (stan na 31 lipca 2021 roku) największe bezrobocie w regionie utrzymuje się w powiecie skarżyskim – 15,9 proc., opatowskim – 12,4 proc. oraz koneckim – 11 proc. Najlepsze wynik (na koniec lipca tego roku) odnotowano w powiecie buskim – 3,6 proc., pińczowskim – 6,3 proc., a także w mieście Kielce – 5,4 proc.
Obecnie zarejestrowanych w regionie jest 40 584 osób, jest to o ponad 5 tys. mniej w porównaniu z analogicznym okresem z ubiegłego roku.