Wojewoda świętokrzyski spotkał się z niepełnosprawnymi sportowcami, którzy powrócili z Paraolimpiady w Tokio.
Jak powiedział Zbigniew Koniusz, te osoby są ambasadorami naszego regionu.
– Od lat odnoszą różne sukcesy i od lat walczą z samymi sobą i z innymi zawodnikami. Są ambasadorami województwa świętokrzyskiego i ambasadorami Polski w świecie. Ich udział w rozlicznych spotkaniach sportowych jest imponujący – dodał Zbigniew Koniusz.
W spotkaniu udział wziął m.in. niepełnosprawny tenisista Maksym Chudzicki, który w tym roku zadebiutował na Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020 zdobywając brązowy medal. Jak przyznał, przed wyjazdem do Azji na paraolimpiadę przygotowywał się 9 lat, bo wtedy zaczął trenować tenis stołowy.
– Medal paraolimpijski dotychczas pozostawał tylko w sferze odległych marzeń. One teraz się ziściły. Stojąc na podium to było niesamowite uczucie, które ciężko opisać słowami. Widziałem przed sobą flagę Polski, na szyi miałem zawieszony upragniony krążek. Tych chwil nie zapomnę do końca życia. Teraz będę się przygotowywał do kolejnej paraolimpiady, która za trzy lata odbędzie się w Paryżu – dodał Maksym Chudzicki.
Województwo świętokrzyskie na Paraolimpiadzie w Tokio reprezentował również niewidomy pływak Wojciech Makowski, który na zawodach zajął 6 miejsce na 100 metrów stylem grzbietowym i 7 na 50 metrów stylem dowolnym.
Nasz region na paraolimpiadzie reprezentował także niepełnosprawny lekkoatleta Aleksander Kossakowski, który zajął 8 miejsce w biegu na 1500 metrów oraz Łukasz Ciszek, niepełnosprawny łucznik.