Dziś jest Dzień Opakowań. Przeciętny czas użytkowania foliówki wynosi zaledwie 25 minut, potem na setki lat trafia na wysypisko.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy wykorzystujemy torby wielorazowe na zakupy? Czy zrezygnujemy zupełnie z foliówek? W jaki sposób producenci opakowań mogą ułatwić nam segregację?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 15 września, 258 dzień roku.
Do końca roku zostało 107 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:16
Zachód słońca w Kielcach: 18:50
Dzień trwa 12 godzin 33 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 50 minut.
Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland oraz Dolores, Ekhard, Eutropia, Filotea, Filoteusz, Jakert, Jeremi, Jeremiasz, Kamil, Katarzyna, Lolita, Maria, Nicetas, Nikomedes, Teodor, Walerian
*****
Przysłowie na dziś:
„Nikodem gdy suchy, rozprasza jesienne pluchy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Prostaty
Międzynarodowy Dzień Demokracji
Dzień Opakowań
Międzynarodowy Dzień Kropki
Dzień Olewania Systemu
Dzień Majonezu Kieleckiego
*****
ŚRODA, 15 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1697 r. – PIŃCZÓW: po odbyciu przez Augusta II koronacji w Krakowie, Józef Władysław Myszkowski, VII ordynat, przyjmował nowego władcę na zamku pińczowskim. Na nocleg udał się król do klasztoru ojców Paulinów.
1914 r. – OPATOWIEC: Józef Piłsudski dowodzący 1 pułku piechoty po opuszczeniu Kielc i został skierowany do obrony odcinka Wisły pomiędzy Bolesławiem a ujściem Dunajca. Początkowo swoją kwaterę umieścił w Gręboszowie, ale gdy nadeszły informacje o nadciągających siłach moskali przeprawił swoje oddziały na świętokrzyskie, a sam, przeniósł się do Opatowca.
1942 r – OSTROWIEC ŚW.: w odwecie za wysadzenie mostu na Romanowie, Niemcy aresztowali 30 zakładników. Do czasu ich egzekucji przetrzymywani byli w areszcie urządzonym w budynku Magistrali przy ul Głogowskiego.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
-WĄCHOCK: patrol z oddziału partyzanckiego Stanisława Pałaca „Mariański” ze Zgrupowań Partyzanckich Jana Piwnika „Ponurego” zlikwidował w Wąchocku trzech agentów gestapo. Podczas wycofywania się stoczono walkę z niemieckimi oddziałami szykującymi się do kolejnej obławy na Zgrupowanie „Ponurego”.
-PAKOSŁAW: oddział partyzancki Antoniego Hedy „Szary” rozbił w majątku Pakosław (Obwód Iłża) liczący 27 ludzi niemiecki oddział. Niemcy po krótkiej walce, w wyniku której mieli rannych, poddali się. Straty własne: jeden ranny. Podczas akcji zdobyto kilkadziesiąt sztuk broni, w tym 4 erkaemy, amunicję, granaty, mundury, koce, bieliznę i płaszcze. Niebagatelna była także zdobycz materialna w postaci żywności, którą załadowano na 10 wozów (do niektórych przywiązane były dodatkowo krowy). Pozostały w majątku dobytek „Szary” nakazał rozdać pracownikom majątku.
ŚRODA, 15 WRZEŚNIA: W POLSCE
1339 r. – zakończył się polsko-krzyżacki proces warszawski.
1820 r. – w Krakowie rozpoczęto usypywanie Kopca Kościuszki.
1935 r. – transatlantyk „Piłsudski” wypłynął w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku.
1944 r. – 46. dzień powstania warszawskiego: po ciężkich walkach Niemcy zdobyli Sielce (na Mokotowie). Polacy najsilniej bronili Śródmieścia, Żoliborza i częściowo Mokotowa.
1993 r. – ostatnie jednostki Północnej Grupy Wojsk Armii Rosyjskiej opuściły Legnicę.
ŚRODA, 15 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 – Warszawa: Konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Szefa Centrum GovTech, Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej Justyny Orłowskiej nt. nowego rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”