10 osób powalczy o tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Gala finałowa programu odbędzie się w poniedziałek, 20 września, o godzinie 18., na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
– Kielce staną się stolicą języka polskiego – mówi Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury.
– Będziemy mogli zobaczyć prawdziwych mistrzów, osoby wyłonione przez komisję, i zobaczyć, jak oni będą walczyć o zwycięstwo, bo to wszystko będzie się działo na naszych oczach. W szranki staną między innymi Dawid Ogrodnik, Marta Lipińska – wspaniali aktorzy, Agnieszka Kunikowska – nazwisko może mniej znane, ale głos Fiony ze „Szreka” kojarzy przecież każdy, Krystyna Prońko – wokalistka, gwiazda polskiej muzyki. To też jest wielka wartość tego programu, że to są osoby z różnych rejonów kultury i one pokazują, że ten język jest bardzo ważny, że muzyk, pisarz, poeta, polityk – oni wszyscy mogą mówić pięknie językiem polskim, spierać się, mieć inne poglądy, ale ten język pozwala na to – zaznacza.
W 2021 roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowani zostali: Marek Brzeziński – dziennikarz prasowy i radiowy, wykładowca akademicki; Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor książek i tekstów ponad 150 piosenek (m.in. „Sen o Warszawie”); Jerzy Kisielewski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, były korespondent współpracujący z francuską Agence France Presse (AFP) oraz włoską ANSA; Agnieszka Kunikowska – dziennikarka PR, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna; Marta Lipińska – aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna; Dawid Ogrodnik – aktor filmowy i teatralny; Krystyna Prońko – piosenkarka i wokalistka jazzowa, kompozytorka i pedagog muzyczny; Michał Wawrykiewicz – adwokat.
W tym gronie znalazły się też dwie osoby ze Świętokrzyskiego: Kama Kępczyńska-Kaleta – muzyk, przedsiębiorca, trener biznesowy oraz Edward Rzepka (Kielce) – prawnik i polityk, adwokat, poseł na Sejm w latach 1989-1993, w latach 1993-2001 sędzia Trybunału Stanu.
– Mam nadzieję, że zaprezentują trochę świętokrzyskiej gwary, pokażą że ten nasz język jest barwny, i że w Kielcach też wspaniale mówi się w języku polskim – mówi Robert Wieczorek.
Komisja przyzna swój tytuł, ale tego wieczoru zostanie także wręczona nagroda Vox Populi.
– O jej przyznaniu, w głosowaniu internetowym, decydują ludzie z całej Polski. Zachęcam do głosowania, zwłaszcza na świętokrzyskich kandydatów – podkreśla Robert Wieczorek.
Głosowanie trwa do 16 września.
Swoją nagrodę otrzyma także jedna z placówek, zgłoszonych przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom życia publicznego mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny.
Wśród instytucji nominowanych do tego wyróżnienia znalazło się również Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.
Podczas gali, którą poprowadzi dziennikarz radiowy Paweł Sztompke, wystąpi Katarzyna Lisowska. Zaprezentuje między innymi utwory z Kabaretu Starszych Panów.
– W Kieleckim Centrum Kultury pojawi się wiele znanych postaci – zapowiada Robert Wieczorek. – Gala będzie też okazją do spotkania osób, które w poprzednich edycjach otrzymywały tytuł Mistrza Mowy Polskiej – wyjaśnia.
Każdy może zasiąść na widowni i obserwować finał. Bezpłatne wejściówki można odbierać w impresariacie Kieleckiego Centrum Kultury.
Mistrz Mowy Polskiej to program ogólnopolski o społecznym charakterze. Wspiera popularyzację wiedzy o języku polskim i zachęca do posługiwania się piękną polszczyzną. Honoruje osoby, które – według powszechnie uznanych kanonów – zasługują na miano Mistrza Mowy Polskiej.