„Balet Pań Niewdzięcznych” i comedia dell’arte „Nieśmiertelny Arlekin” rozpoczęły Mid Europe Early Music Festival – II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.
Wieczór otworzyła „Gaude Mater Polonia” – średniowieczna pieśń napisana przez Wincentego z Kielc. Wykonała ją Schola Cantorum Kielcensis pod dyrekcją siostry Hanny Szmigielskiej, pomysłodawcy i koordynatora festiwalu.
Wydarzenie odbyło się w Sieni Górnej Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach – w miejscu, które pierwotnie było miejscem spotkań i uroczystości. Wnętrza tego pochodzącego z połowy XVII wieku obiektu stały się scenerią do opery barokowej.
Wystąpił The Harting Ensemble – balet barokowy z Pragi, związany z tamtejszą Akademią Sztuk Scenicznych. W pierwszej części zaprezentował operę Monteverdiego, zatytułowaną „Il ballo delle ingrate”, czyli „Balet Pań Niewdzięcznych.
– To rzadko prezentowane dzieło – mówi siostra Hanna. – Monteverdi jest uważany za twórcę pierwszej opery. Był to napisany w 1600 roku „Orfeusz”, ale także stworzył kilka innych dzieł, które pozwalają wyobrazić sobie, jak wykonywano taką lirykę sceniczną w XVII wieku – tłumaczy.
„Balet Pań Niewdzięcznych” powstał 1608 roku – wyjaśnia Helena Kazarova, choreograf The Harting Ensemble.
– Specjalizujemy się w dawnych tańcach od XVI do początków XIX wieku. Pokazujemy balet poważnych i niepoważny. W tym moralitecie muzyka jest uduchowiona, ale słowa dotyczą życia. Ten utwór został napisany na ślub jednego z rodów Gonzagów, z przesłaniem dla panny młodej, że powinna słuchać męża – śmieje się.
Publiczność mogła też zobaczyć „Nieśmiertelnego Arlekina”.
– To suita tańców barokowych, różnych kompozytorów, które są tańczone w stroju Arlekina – mówi siora Hanna. – Zabawna opowieść o Arlekinie i jego próbach zalotów do kobiet.
Dziś „Nieśmiertelny Arlekin”, w ramach festiwalu, został pokazany tężni, w Busku-Zdroju. Wystąpiły też młode talenty, czyli uczniowie i studenci szkół muzycznych.
Dziś także, ale o godzinie 19.00, organizatorzy II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej zapraszają na koncert do kościoła pw. Trójcy Świętej w Kielcach.
– We wnętrzach tej świątyni muzyka zabrzmi wyjątkowo pięknie – mówi siostra Hanna. – Wystąpi Aline Zylberajch-Gester – wybitna francuska klawesynistka, która zagra na klawesynie i na pianoforte, czyli na XIX-wiecznym prototypie fortepianu. Wykona głównie muzykę francuską – Lamberta i Couperina. Z Aline wystąpi Piotr Olech – znakomity polski kontratenor, który zaśpiewa wczesno klasyczne arie Haydna z akompaniamentem pianoforte – wymienia.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.