Muzealnicy z regionu świętokrzyskiego zostaną dziś uhonorowani. O godzinie 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędzie się uroczysta gala wręczenia Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka.
– Mam nadzieję, że stanie się to tradycją. To już druga edycja tej nagrody – mówi Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.
– Muzea dają nam możliwość obcowania z tą kulturą wysoką, z wystawami w różnym wymiarze: i współczesnym, i historycznym, więc cieszę się, że zarząd województwa świętokrzyskiego docenia rolę muzeów w naszym regionie – podkreśliła.
Muzealnicy zostaną uhonorowani w następujących kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja i konserwacja zbiorów. Ta ostatnia dziedzina pojawiła się dopiero w tegorocznej edycji nagrody. Nowością było też rozszerzenie formuły nagrody o muzea o charakterze diecezjalnym oraz prywatnym. Dotychczas konkurs obejmował tylko muzea rejestrowe. Nagroda ma charakter finansowy.
Dodatkowym wyróżnieniem, w postaci płaskorzeźby, będzie nagroda honorowa „Za Działalność Muzealną”, którą otrzyma jedna z instytucji muzealnych naszego regionu.
Zgodnie z założeniem konkursu, co roku jego gala będzie się odbywać w innym miejscu. W tym roku będzie to Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach, a gospodarzem będzie dyrektor tej instytucji, Paweł Kołodziejski.
W części artystycznej wystąpi śpiewający aktor, Jacek Bończyk, który wykona piosenki Wojciecha Młynarskiego.
Wręczenie nagród Włoszka zainauguruje w naszym województwie 29. Europejskie Dni Dziedzictwa.
Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka upamiętnia jej patrona – zasłużonego dla naszego regionu kustosza i regionalistę. Podczas ubiegłorocznej gali jaj laureatami byli między innymi: w kategorii „Wystawa” Joanna Kaczmarczyk z Muzeum Narodowego w Kielcach za wystawę „Strach”, w kategorii „Publikacja” – Magdalena Śniegulska-Gomuła za publikację „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach”, w kategorii „Edukacja muzealna” – Wioletta Sobieraj z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach za projekt edukacyjny „Mnisi i Hutnicy”.