29. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach obfituje w ciekawe rozwiązania technologiczne, z których korzystać mogą nie tylko żołnierze, ale także inne służby mundurowe. Jednym z przykładów jest innowacyjny hełm strażacki.
Jak informuje ppłk Krzysztof Firmanty, kierownik Zakładu Techniki Podczerwieni i Termowizji Instytutu Optoelektroniki w Wojskowej Akademii Technicznej, hełm jest całkowicie polską konstrukcją, opracowaną przez rodzimych naukowców.
Podstawowym zadaniem hełmu jest ochrona głowy strażaka, ale także zwiększenie skuteczności akcji ratowniczej, o co dbają nowe technologie, którymi naszpikowany jest innowacyjny hełm.
– To między innymi kamera termowizyjna, która umożliwia zwiększoną widoczność w miejscach silnie zadymionych lub niedoświetlonych – wyjaśnia.
Ppłk Krzysztof Firmanty zaznacza, że hełm jest zintegrowany z opaską pozwalającą badać i monitorować parametry życiowe strażaka, np. tętno i saturację krwi, które na bieżąco są przesyłane do wozu dowodzenia nadzorującego akcję gaśniczą. Innowacyjny hełm strażacki jest zgłoszony do tegorocznej nagrody Defender.
Ponadto na MSPO zobaczyć można unikatowy sprzęt zabezpieczenia saperskiego i pirotechnicznego. Jak mówi Krzysztof Płusa, product manager firmy Lubawa SA, która prezentuje ważący 40 kilogramów kombinezon saperski, z uwagi na specyfikę pracy żołnierzy z patrolu rozminowania nawet najlepszy sprzęt nie gwarantuje stu procent skuteczności.
– Strój, który prezentujemy, jest odłamkoodporny i przeciwwybuchowy nowej generacji. To konstrukcja, w całości wyprodukowana i opracowana w Polsce. Ponadto posiadamy także czterofunkcyjne kamizelki kuloodporne dedykowane funkcjonariuszom policji, które zapewniają ochronę przed pociskami, a także ranami kłutymi i ciętymi – wyjaśnia.
Czwartek to trzeci dzień 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Jutro, w ostatnim dniu imprezy wręczone zostaną nagrody Defender, a także nagroda specjalna Prezydenta RP.