Specjalistyczny Szpital im. Świętego Łukasza w Końskich otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że lecznica wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa i spełnia wyśrubowane wymagania dotyczące diagnozowania pacjentów i zakażeń szpitalnych.
Wojciech Przybylski, dyrektor lecznicy informuje, że szpital w Końskich już po raz dziewiąty otrzymuje akredytację, co plasuje go w 20 proc. najlepszych lecznic w kraju. Dodaje, że uzyskanie akredytacji jest możliwe, jeśli spełni się co najmniej 75 proc. z 250 wymogów.
– Ich spełnienie jest bardzo trudne, bo standardy dotyczą wszelkiej działalności szpitala, ale głównie medycznej, czyli leczenia pacjentów, dokumentacji medycznej, zakażeń szpitalnych, infrastruktury i kadry – wymienia.
Dyrektor dodaje, że dla pacjentów posiadanie przez szpital takiej akredytacji oznacza większe bezpieczeństwo, lepszą diagnostykę i mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia szpitalnego, niż w placówce bez akredytacji.
– W szpitalu z akredytacją pacjent ma zapewnioną lepszą opiekę medyczną, niż w szpitalu nieakredytowanym – zaznacza.
Szpital otrzymuje akredytację po ocenie dokonanej przez niezależnych ekspertów powołanych przez ministra zdrowia. W Polsce na 900 szpitali akredytację otrzymało 181 podmiotów leczniczych.
W województwie świętokrzyskim to:
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze w zakresie działalności zakładu leczniczego szpitala w Czerwonej Górze.
– Świętokrzyskie Centrum Onkologii w zakresie działalności Zakładu Stacjonarnych i Całodobowych Szpitalnych Świadczeń Zdrowotnych w Kielcach.
– Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich w zakresie działalności Szpital Specjalistyczny im. Św. Łukasza w Końskich.
– Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w zakresie działalności Stacjonarnych Całodobowych Świadczeń Zdrowotnych Szpitalnych w Starachowicach.
– Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie w zakresie działalności zakładu leczniczego Szpitala Specjalistycznego w Staszowie.