Dwa oddziały w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach zostały przekształcone w kliniki.
Jak informowało Radio Kielce, chodzi o oddział ginekologii, położnictwa i endokrynologii ginekologicznej oraz oddział neonatologiczny. Dzięki temu studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach będą mogli od października odbywać w szpitalu przy ulicy Prostej praktykę i zdobywać doświadczenie zawodowe – poinformował profesor Stanisław Głuszek, rektor UJK.
– Kształtujemy rozwój części medycznej naszej uczelni. To pozytywnie przekłada się na jakość świadczeń medycznych. Medycyna akademicka ma temu sprzyjać i ma rozwijać rodzaj świadczeń – dodał prof. Stanisław Głuszek.
By oddział mógł zostać przekształcony w klinikę musi spełnić trzy warunki. W szpitalu część medyczna kształcenia studentów kierunku lekarskiego musi się odbywać na odpowiednim poziomie i w odpowiednich warunkach, w szpitalu muszą być realizowane wysokospecjalistyczne świadczenia medyczne oraz musi być prowadzona dydaktyka medyczna i badania naukowe. Te warunki spełnia szpital przy ulicy Prostej.
Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przyznaje, że przekształcenie dwóch oddziałów szpitalnych w kliniki oraz umożliwienie studentom kierunku lekarskiego zdobywania doświadczenia w szpitalu przy Prostej, to dla lecznicy duże wyróżnienie, ale też i wyzwanie.
– Jesteśmy dobrze przygotowani. Mamy bazę do kształcenia studentów, zarówno tę część logistyczną, jak i dydaktyczną, a przede wszystkim wysoko wykwalifikowaną kadrę i bardzo dobre wyposażenie. Na pewno będzie to dla nas nowe doświadczenie i wyzwanie dla personelu, który będzie musiał nieco zmienić nawet nawyki, tak by być w stanie przekazać swoją wiedzę młodym adeptom sztuki lekarskiej – dodał Rafał Szpak.
Andrzej Witczak, kierownik Klinki Położnictwa, Ginekologii i Endokrynologii Ginekologicznej w szpitalu przy ulicy Prostej zapewnia, że studenci, którzy będą się kształcili w tej placówce nie zaburzą pracy szpitala.
– Opracowaliśmy sposób uczęszczania i pracy studentów w naszych oddziałach, tak by nie zaburzali normalnej pracy personelu medycznego oraz żeby nie zaburzali intymności pacjentek. Te grupy studentów będą minimalne i rozsiane na te dwie kliniki – dodał dr Andrzej Witczak.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego współpracuje już z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Czerwonej Górze, Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Szpitalem Powiatowym w Sandomierzu.