Wernisaż wystawy „Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński” odbędzie się dziś (09.09.) o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Kardynał Wyszyński był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, narodu i Kościoła, inwigilowanym przez aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej.
Podczas otwarcia wykład przybliżający losy prymasa Wyszyńskiego wygłosi dr Michał Zawisza z Referatu z kieleckiego IPN.
Stefan Wyszyński był inicjatorem listu do rządu, który przeszedł do historii pod nazwą „Non possumus”, wyrażającego stanowczy sprzeciw Episkopatu Polski wobec postępowania władz komunistycznych. Reakcją było aresztowanie prymasa 25 września 1953 r. i przetrzymywanie go do jesieni 1956 r. Napisał wtedy słynny tekst „Jasnogórskich Ślubów Narodu”, złożonych 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze, przy udziale miliona wiernych. Przez dziewięć lat prowadził duchową Wielką Nowennę, przygotowującą nas do obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 r. Wielotysięczne uroczystości religijne odbywały się w całym kraju, a ich kulminacja, odbywająca się od 2 do 4 maja 1966 r. na Jasnej Górze zgromadziła blisko 2 mln Polaków. W żadnym innym państwie bloku sowieckiego nie doszło do manifestacji religijnych na taką skalę, związanych również z dążeniami niepodległościowymi. Rok wcześniej w 1965 r. kardynał Wyszyński był jednym z inicjatorów listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, ostro potępianego w oficjalnej propagandzie PRL. W latach 1980 – 1981, mimo pogarszającego się stanu zdrowia, starał się pełnić rolę pośrednika w negocjacjach pomiędzy władzami komunistycznymi, a „Solidarnością”.
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Spoczął w katedrze św. Jana, a jego pogrzeb stał się wielką manifestacją narodową. 3 maja 1994 r. Prymas Tysiąclecia został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. 12 września odbędzie się jego beatyfikacja.
Ekspozycja będzie prezentowana w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.