– Polscy żołnierze będą lepiej wyposażeni, aby pełnić służbę, jaką jest obrona naszego kraju – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas MSPO.
– Program modernizacji polskiej armii trwa. Można być pewnym, że polscy żołnierze będą lepiej wyposażeni, aby pełnić służbę, jaką jest obrona naszego kraju – powiedział podczas MSPO Andrzej Duda. – Ogromnie się cieszę z zawartych umów. Oznacza to dalszy postęp modernizacji polskiej armii. Realizujemy to zadanie na najwyższym światowym poziomie – dodał prezydent RP.
– Realizujemy i rozwijamy proces modernizacji Wojska Polskiego. To nasz priorytet. Celem jest, aby sprzęt wojskowy, który kupujemy szybko trafiał na wyposażenie wojska. MSPO to także podpisanie umów na dostawę laboratorium analitycznego do radarów ODRA i dostawy Systemów Symulacji Pola Walki dla Sił Zbrojnych RP – powiedział Mariusz Błaszczak.
Podczas targów podpisane zostały także umowy na dostawy kołowych transporterów opancerzonych rozpoznania skażeń ROSOMAK RSK oraz interrogatorów średniego i dalekiego zasięgu systemu „swój-obcy”.
Minister Błaszczak zatwierdził także umowę na budowę systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”.
– Moim zdaniem najważniejsza z umów dotyczy dostarczenia systemu „Narew”, czyli przeciwlotniczego zestawu rakietowego krótkiego zasięgu, który ma służyć bezpieczeństwu Polaków – mówi senator Jarosław Rusiecki, szef Senackiej Komisji Obrony Narodowej. – Trzeba jednak zauważyć, że to ogromne wyzwania dla całej grupy PGZ i poszczególnych spółek. Kontrakt, którego realizacja rozpocznie się od 2023 roku, wymagał ogromnej determinacji, wiedzy i umiejętności technicznych i technologicznych – dodał.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zauważa, że dzięki umowom do Wojska Polskiego trafi dobry sprzęt polskiej produkcji. – Warto inwestować w polski przemysł zbrojeniowy, który należy do czołowych na świecie – mówi Piotr Wawrzyk.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia podpisanie umów na modernizację polskich sił zbrojnych to punkt kulminacyjny tegorocznego MSPO. Jego zdaniem kontrakty przesuwają o lata świetlne wyposażenie obronne naszej armii.
– Podejrzewam, że o system NAREW już niebawem będą do PGZ aplikować inne państwa, to system XXI wieku. Także pozostałe kontrakty podpisane w Kielcach pozwalają na skok cywilizacyjny rodzimego sektora zbrojeniowego. Te umowy pokazują, jak duże znaczenie przywiązuje Państwo Polskie do tego, aby najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie było dostarczane przez rodzime firmy zbrojeniowe. To zapewnia ciągłość dostaw oraz korzystanie z polskiej myśli technicznej przy wykorzystaniu krajowego potencjału produkcyjnego – wyjaśnia.