Politechnika Świętokrzyska jest pierwszą uczelnią w Polsce, która swoim absolwentom wydaje cyfrowe dyplomy, zabezpieczone dzięki technologii blockchain.
Doktor Mirosław Płaza, kierownik Laboratorium Sieci Teleinformatycznych i Technologii Internetu Rzeczy uczelni tłumaczy, że dokumenty tego typu ułatwią młodym ludziom znalezienie pracy za granicą.
– Technologia, która została zastosowana ma przewagę nad innymi podobnymi rozwiązaniami. Zwykle cyfrowo zapisuje się kod, natomiast w tym przypadku jest to cały dokument, który można zobaczyć, będąc w dowolnym miejscu na świecie – mówi Mirosław Płaza.
Jak podkreśla informatyk, potencjalny pracodawca może mieć pewność, że dokument jest prawdziwy, a absolwent nie musi się obawiać, że ktoś złamie zabezpieczenia dyplomu.
– To bardzo bezpieczna technologia, niemożliwa na chwilę obecną do sfałszowania. To rozwiązanie jest nowe, na technologiach blockchainowych opierają się bardzo popularne obecnie kryptowaluty. Wykorzystywana jest też w handlu, na przykład przy transakcjach – wyjaśnia Mirosław Płaza.
Cyfrowe dyplomy odebrało na razie 29 absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej. Docelowo może o nie wnioskować każdy student kończący naukę. Kielecka uczelnia wykorzystała technologię blockchain stworzoną przez polską firmę Billon.